Soyutlamacı yaklaşımla kavram biçimlendirmeleri
  1. Tez No: 51419
  2. Yazar: FİGEN BAY
  3. Danışmanlar: ŞAHİN ÖZYÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET“Soyutlamacı Yaklaşımla Kavram Biçimlendirmeleri ”adlı bu araştırma, aşağıdaki şu başlık ve alt başlıklar altında toplanmıştır. Soyut sanat üzerine ;“Soyutlayıcı Sanat ”,“Soyut Sanatta Biçim”,“ Biçim - İçerik - Öz”,“Biçimlendirme”,“Kavram Sanatçılığı”,“Kavramsal Sanat”,“Uygulamalar”olarak ele alınmıştır. Sanatta doğayı taklitten vazgeçiş, Natüralizm geleneğinin yıkılışıyla olanaklı olmuştur. 20. yüzyıl sanatını belirleyen“soyut”sanat ve bu sanatta ortaya çıkan değişimler ve bu değişimlerin aykırı yönleri analitik olarak değerlendirilip irdelenmiştir. Ele alman konular, alıntılar ve tanımlamalarla açıklanmış, farklı görüşlere yer verilerek kuramsal açılım zenginleştirilmişdir. Bütün olarak ise; soyutlama, biçim, kavram ilişkileri düşünceyi görselleştiren öğelerdir. Bu ilişkiler değişebilen, yenilenebilen kavram ve biçim olarak soyutlanabilen imgelemler sayesinde, özgün biçimlere dönüşerek görsel bir sentezin oluşmasına neden olur. Düşünsel kavramların biçimlendirilişi, değişik akım ve zamanlarda farklılık gösterir. Bu farklılıklar ise kişinin dünyayı algılama - yorumlaması ve yaşanılan zaman ile paralellik içerisindedir.Yapılan uygulamalarda ise, soyutlamayla elde edilen biçim, kavram ilişkileri görselleştirilmeye çalışılmıştır. Uygulamaların, düşünsel süreçlerinden, yapım anına kadar seçilen malzeme ve teknik olarak aktarımında, kişisel arayışlar söz konusudur. İfade edilen konuya ilişkin plastik çözümlemeler, arayışlar, farklı denemeler ve araştırmaları da beraberinde getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This study entitled“ The Concept Forms by Abstraction Approach ”contains the main division and sub - divisions.“Abstracted Art ”,“Form in the Abstract Form ”,“ Form - Content - Genuine ”,“ Forming ”,“ The Concept Arts ”,“ Conceptional Art ”are the applications taking up the abstract art. Giving up the imitation of the nature, was possible by the collapse of the naturalistic tradition. The abstract art determining 20 th Century Art and the changes coming to light in this art and the incongrous directions of these changes were examined by evaluating. The subjects taken in to consideration in literature and definitions were explain ed and the theoretical opening was enriched by giving change to the different opinions. As a whole; the abstraction, the form, the concept relations are the elements visualzing the thought. These relations cause to form the visual synthesis by transforming to the original forms under the auspices of the abstractable images as changeable, renovable concept and form. The forms of the thoughtful concepts show differences in the various trends and times. These difference are in parallel with the person's perception the world and the living time.IV However, under the applications made, the form - concept relations obtained by abstraction was worked to be visualized. The individual searches are subject on turning over the applications as a chosen material and technic from the period of the thinking until making. The plastic solutions regarding the subject expressed have brought about the searches, the various tests and researches.