İşletme yönetimi açısından değişim mühendisliğinin incelenmesi ve uygulama çalışmaları
  1. Tez No: 51418
  2. Yazar: ERKAN BURSALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAN ÖZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Değişim işletmeler için vazgeçilmez bir ilke olmuştur. Değişerek sürekli yeniyi ve daha iyiyi yakalamak bir amaçtır. Yaşanan değişimlerin hızına yetişemeyen işletmelerin geride kalması kaçınılmazdır. Değişim mühendisliği, tüm işletmeler tarafından kullanılabilir bir teknik olmasına rağmen özellikle çağı yakalayamamış işletmelere değişimi yakalamak için bir firsat vermektedir. Değişim mühendisliği dramatik artışları hedefleyen bir tekniktir. Ticarette yüksek kar yüksek riski getirir prensibi benzeri değişim mühendisliğindeki yüksek artışlar yüksek riskleri de beraberinde getiren bir tekniktir. Riski azaltmak için danışmanlar kullanılabilir ama riski azaltmak için yapılabilecek en önemli uygulama bilgili ve yetenekli personel ile çalışmaktır. Değişim mühendisliğini başarı ile uygulayan şirketlerin toplam kalite yönetimi veya sürekli gelişme uygulayarak değişim mühendisliğine tekrar ihtiyaç duymamaları yerinde olacaktır. Değişim mühendisliği diğer tekniklerle sık karıştırılan bir tekniktir. Değişim mühendisliği reorganizasyondan, kıyaslamadan(benchmarking), toplam kalite yönetiminden, küçülmeden(dovvnsizing), sürekli gelişmeden (continuous improvement) ve endüstri mühendislerinin kullandıkları tekniklerden farklıdır. Değişim mühendisliği varolanı bir kenara bırakın ve işe sıfırdan başlayın der. İşe sıfırdan başlarken de günümüzün gelişmelerini, son teknikleri ve en önemlisi bilgi teknolojisini de işin içine sokmak gerekir. Değişim mühendisliği, hissedar ve müşteri üreten faaliyetler demek olan süreç kavramının olduğu her yerde, yani işin olduğu her yerde uygulanabilen bir tekniktir. Değişim mühendisliği yukarıdan aşağı uygulanan bir teknik olmasına rağmen personelin ortaya çıkacak yeni durumların gerekliliğini anlaması ve destek vermesi şarttır.
Özet (Çeviri)
Change is everywhere. Those can not change lose customers. Business process reengineering is the new powerful tool of business which is used by the ones who are late for change but want to change. It means radically chancing how people work-changing business policies and controls, systems and technology, organizational relationship and business practices, and reward programs. Some say business process reengineering is not really new. But it is really a new concept which distinguish from other organizational change strategies. Radical changes may only occur when old ways of thinking and operating are gave up. Concrete results must be realized quickly. In organizational change effort, information technology plays a key role. Any change effort affects all parts of the organization; therefore a successful change effort has to be done. Unlike the incremental programs, business process reengineering holds out the hope of working with a clean sheet of paper. This promise, is backup up with successful stories and business process reengineering became the most popular managing tool. Because of this, people became to call every change effort business process reengineering. Business process reengineering requires an interdisciplinary and collaborative approach. One man can not make a reengineering project succeed. It demands a team of people with a wide range of skills and knowledge, who struggle to change their organization. Business process reengineering also requires courage. You must stand up to people and force them to confront issues they have previously been unwilling to face. In the midst of crisis you must remain calm, committed, and focused on the future and the project. IVThis research is about this new technique and its possible effects on Turkish firms. In the first chapter multiple definitions are given, the new definition of this research is done and areas of greatest potential for business process reengineering is shown by a graph. Business process reengineering is compared with other techniques : reorganization, bencmarking, continuous improvement, techniques of industrial engineers, downsizing and total quality management. The second chapter describes the facts that why firms use business process reengineering, what do firms want to develop when using business process reengineering,, the affects of information technology on reengineering and the general results of a reengineering project. The third chapter is about using business process reengineering, the reengineering team, advisory team members, finding the processes that can be reengineered and problems that occur in business process reengineering practice. The terrorists and the sabateurs are our personnel who do not want our change project to be successful. And the last part of the third chapter is about business process reengineering practices in Turkey and the opportunities of the firms that uses business process reengineering in Turkey.