Kaotik talep verisi ve konsinye stok durumunda parti büyüklüğü belirleme
Lot sizing in the case of chaotic demand and consignment stock
  1. Tez No: 514199
  2. Yazar: UFUK KANTARCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ SARIÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Üretim ve stok kontrolü, işletmelerin maliyetlerini en küçüklemek amacı ile çalışma yaptıkları alanların başında gelmektedir. Bu amaca ulaşmak üzere yapılan faaliyetlerin temelini talep tahminleri oluşturmaktadır. Yapılan talep tahminleri planlama adımında parti büyülüğünün belirlenmesinde girdi olarak kullanılmaktadır. Çalışmada niteliksel ve niceliksel tahmin yöntemleri kısaca anlatılmıştır. Ayrıca, parti büyüklüğü belirleme modellerine yer verilmiştir. Ardından, metal sektöründe faaliyet gösteren bir firmaya ait geçmiş dönem verileri ile hareketli ortalamaya oran, üstel düzeltme ve regresyon yöntemleri kullanılarak talep tahmini sonuçları veren talep tahmini sistemi kurulmuştur. Talep tahmin yönteminde kullanılan geçmiş dönem verilerinin Lyapunov Üsteli metoduyla kaotikliğinin tespiti yapılmıştır. Ayrıca, talep tahmini sistemi sonuçları ile konsinye stok durumu için Wagner Whitin Algoritması, revize Wagner Whitin Algoritması ve Minimum Maliyet Algoritması kullanılarak parti büyüklükleri belirleyebilen parti büyüklüğü belirleme sistemi kurulmuştur. Sistemlerden alınan sonuçlar paylaşılmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Production and inventory control are among the areas where firms work with the aim of minimizing the costs of enterprises. The activities to succeed this purpose is based on demand forecasts. The result of demand forecasts are used as inputs to determine the lot sizing during the planning step. Qualitative and quantitative demand forecasting methods are briefly described in the study. In addition, lot sizing determination models are included. Then, a demand forecasting system, which provides the demand forecast results by using the ratio of moving average, exponential correction and regression to the past period data of a company operating in the metal sector, is established. Determination of the chaosity of the past period data used in the demand forecasting methods is made by the Largest Lyapunov Exponent method. In addition, a system for determining the lot sizing was established using the Wagner Whitin algorithm, the revised Wagner Whitin algorithm and the Minimum Cost Algorithm for the consignment stock status with the demand forecasting system results. The results from the systems are shared and evaluated.