Bazı bitkisel kökenli insektisitlerin Amblyseius swirskii Athias-Henriot (Acari: Phytoseiidae) üzerine yan etkilerinin belirlenmesi
Determinationside effects of some plant-based insecticides on Amblyseius swirskii Athias-Henriot (Acari: Phytoseiidae)
  1. Tez No: 514200
  2. Yazar: MÜŞERREF GÜLER AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER DURMUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Günümüzde, modern bitki koruma çalışmalarında hem sentetik kimyasal pestisitlerin kullanımının azaltılması hem de hedef dışı faydalı organizmalara düşük etkili olanların kullanılması hedeflenmektedir. Bu amaçla entegre mücadele programlarında uygun pestisitlerin seçilebilmesi için pestisitlerin uluslararası standart metotlarla faydalı organizmalara yan etkilerinin belirlenmesi zorunlu hale gelmiştir. Bu çalışmada bazı bitkisel kökenli ekstraktların hem nanoformülasyonlu hem klasik formülasyonlu hem de ticari preparatlarının Amblyseius swirskii Athias-Henriot'ye yan etkileri araştırılmıştır. Çalışmada tüm preparatların A. swirskii'nin protonimflerine etkileri belirlenmiştir. Bitkisel kökenli ekstrakt olarak çay ağacı ekstaraktının klasik ve nano formülasyonu, neem ağacı ekstraktının klasik, nano ve iki adet ticari preparatı seçilmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre kullanılan tüm bitkisel kökenli preparatların A. swirskii'ye karşı yan etki değerlerinin zararlı sınıfında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
At present, reducing the use of chemical pesticides in modern plant protection studies has become a mandatory policy. For this purpose, it is important to determine the beneficial organism side effects of these pesticides using international standard methods in the selection of appropriate pesticides in integrated fighting programs. In this study, the side effects of some herbal insecticides were investigated with nanoparticulate preparations, Amblyseius swirskii Athias-Henriot of classical formulated preparations and commercial preparations and the effects of A. on protonimf and egg yields were determined. As herbal preparations, two commercial insecticides were selected, classical and nano formulation of tea tree extract, classical and nano formulation of neem tree extract, neem extract. It has been determined that all herbal insecticides used according to the results obtained in the study are in the harmful class of the side effect values against Amblyseius swirskii.