Online mağazaların web sayfalarına yönelik tüketici dikkat aktivasyonlarının ölçülmesi
Measuring of the consumer attention activation toward web pages component of online store
  1. Tez No: 514207
  2. Yazar: REŞİT KURNAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞUAYIP ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Teknolojinin gelişimi tüketici davranışı ölçmede ve anlamada daha nesnel veriler elde edilmesini sağlamaktadır. Göz izleme (Eye Tracking) teknolojisi tüketicilerin görsel davranışını anlamada kullanılmaktadır. Göz izleme, insan algılaması, bilişi ve davranışı üzerine ampirik çalışmalar yürüterek yapılan veri toplama tekniğidir. Göz izleme, görsel uyaran üzerinde katılımcıların herhangi bir anda nereye, ne kadar süreyle baktığına ve göz hareketlerinin nasıl bir yol izlediğine ilişkin fizyolojik ölçülmeye dayalı veriler elde edilmektedir. Araştırma, göz izleme yöntemi kullanarak katılımcıların online mağazaların web siteleri üzerinde alışveriş yaparken göz hareket davranışı incelenmiştir. Bu araştırmada online mağazaların web sayfalarının birleşenlerine yönelik tüketici dikkat aktivasyonlarını ölçülmesini hedeflenmiştir. Böylece web sayfasında hangi alanların kullanıcılar tarafında önemsendiği, dikkat edildiği veya dikkat edilmediği belirlenmişidir. Katılımcılar online alışveriş yaparken göz hareketleri incelenerek göz tarama yolları, göz sıcaklık haritaları, toplam göz odaklanma sayıları, göz bekleme süreleri ve göz odaklanma sıralamaları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of technology ensures more objective data to measuring and understanding consumer behavior. Eye Tracking technology is used to understand consumers' visual behavior. Eye tracking is a technique that carried out empirical studies on human perception, cognition and behavior. Eye-tracking devices use image-processing software that measures eye-gaze points. Eye tracking obtain physiological measurement based on visual stimulus at the anytime, where and how long participants look and how the eye movement follow on visual stimulus. In this research, aimed to measure consumer attention activations towards the integration of web pages of online stores. In this way determined which part of web pages are more paid attention or not attention by users. In this study, using eye tracking method to examine participant's eye movement behaviors during shopping on online store. The research was conducted with twenty-three participants. Examing the participant's eye movement obtain heat maps, total fixation point, gaze points, areas of interest, fixation point.