Avrupa Birliği ve Türkiye'de yatırımlarda devlet yardımları
- Tez No: 51421
- Danışmanlar: - -
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Gümrük Birliği (GB) sürecine kısa bir süre kala sanayi kesimini yakından ilgilendiren konulardan birisi de, GB sonrası teşvik politikalarının ne tür bir değişimin içine gireceği olmuştur. Bu tez de teşviklerin veya devlet yardımlarının GB'den ne şekilde etkileneceği ortaya koymaya çalışılmıştır. Avrupa Birliği (AB)'nde yatırımlara yönelik ulusal destekler AB hukuku içinde ortak denetim altına alınmışlardır. Ortak Pazarın işleyişine zarar vermeyecek şekilde disipline edilmiştir. Dolayısıyla AB' de devlet yardımları tamamen yasaklanmamakta sadece kontrol altına alınmaktadır. Öngörülen devlet yardımları ülkelerarası ticareti etkilemediği sürece ulusal ekonomi ile sınırlı olduğu sürece aykırılık teşkil etmemektedir. AB 'de yardımlar bölgesel, sektörel, sosyal amaçlı ekonomideki ciddi aksaklıklara, firma ölçeklerine göre çeşitlilik göstermektedir. Kısacası Birlik'de yardımlar uluslararası ticarete zarar vermediği sürece oldukça yaygın kullanılan bir ekonomi politikası durumundadır. Türkiye bu gün AB ile ortaklık ilişkisini her geçen gün sıklaştıran bir ülkedir. AB standartlarında“en az gelişmişlik düzeyindeki bölge”statüsündeki ülkemizde yatırımlara verilen yüksek oranlı destekler bu statü nedeniyle devam edecek görünmektedir. Ancak bu yardımlar GB sonrası gelişmiş yöreler dışındaki (İstanbul, Kocaeli) bölgelerde sürebilecektir. Ancak yardımların dozu ülkelerarası ticaretin sübvansesi şeklinde olamayacaktır. Türkiye'de 1995'e kadar dağınık bir yapı gösteren teşvik politikaları, 1995 yılında yürürlüğe giren tebliğ ile başlığından başlamak üzere bir değişim içine girmiştir. Bu girilen değişimde AB normlarına yaklaşma temel hedeftir. Bu itibarla daha selektif, bölgesel ve sektörlere dönük bir sisteme doğru gidilmektedir. Böylece bir yandan uluslararası nitelikte bir teşvik sistemine geçilirken diğer taraftan devler yardımlarındaki niteliğin arttırılması da amaçlanmaktadır. GB sonrası ve tam üyelik sınırlarına yaklaşıldıkça Türkiye yatırımlara uygulanan teşvik sistemide Birlik paraleline getirilerek uluslararası ticaretin rekabeti bozucu niteliklerinden arındırılacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the issues that trouble the industry sector just when there's quarter to Customs Union (CU) process, is the kind of change in the incitement policies after Customs Union. In this theses, how the incitements or state aids will be affected by Customs Union is put forward. National investment supports in EU are under mutual control within the framework of EU laws. They are arranged in order not to harm the actions of Common Market. So the state aids in EU are not wholly forbidden but only taken under control. The state aids foreseen, do not present offense under the conditions that they do not affect the international trade and are united to the national economy. The financial aids in EU vary with respect to the scales of firms and the serious problems in economy aimed at regional, sectoral and social issues. In short, financial aids in EU is an extensively used policy of economy unless they cause harm to the international trade. Today, Turkey is a country tightening relations with EU day by day. So the high rated state investment supports in our country which is considered in the status of“the least developed region”under EU standards, are likely to continue. Yet those will only be given to the regions other than the developed parts (Istanbul, Kocaeli) after Customs Union. The amount of the financial aids will not have accordance with the subvention of international trade. The incitement policies that present an irregular structure untill 1995 in Turkey has entered & period of change beginning with a declaration made in the year 1995. The main goal in this change is to approach the EU norms. Thus a more selective, regional and sectoral system is aimed. This way, it is aimed to have an international incitement system on one hand and to increase the standards of state financial aids on the other. The more we get closer to the period of post Customs in Union and the limits of full membership, the incitement policies applied to the investments in Turkey will be changed and made parallel to those in EU and thus the qualifications that disturb the international trade competion will be taken rid of. vn