Modern sanat tarihinde akımlar içinde heykel sanatı
  1. Tez No: 51422
  2. Yazar: FİLİZ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. ŞAHİN ÖZYÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Modern sanat 20. yüzyılda geleneklerle bağlarını koparmış teknik gelişmeye ayak uydurmuştur. Modern çağda sanatlar kendilerine özgü araçlarla yenilikçi, aykırı, sarsıcı bir biçim anlayışı ile çalışırlar. Sanatın dinden kopması sanata yeni anlamlar yükler. Figürasyondan sıyrılan heykeltraş için malzeme yalnızca heykelin gerçekleşmesi için değil, eserin etkisinde de rol oynayan bir yapı elemanı olmuştur. 19. yüzyılın sonundan başlayan plastik sanatların terimleri çağın tanımlanmasında temel oluşturmaya başlar. Empresyonizmle beliren görsel, deneysel farlılıklar sanatı farklı bir konuma sokuyordu. 20. yüzyılda iki büyük savaştan sonra değişen değerler sanatın ne olduğu, ne olabileceği sorusuna yanıt arayan sanatçılar ortaya çıkarır. Kısa sürede yol olan akım ve hareketler sanat ortamını oldukça canlandırır. Konstrüktivist ve neoplastik akımlar soyut heykel alanında başarılı sonuçlar elde etmiştir. 20. yüzyılda heykelin en büyük aşaması yani devinim sanatta yerini almıştır. Avrupa'dan sonra sanatçıların Amerika'ya taşıdığı orada geliştirdiği modern sanat köklerini hemen hemen her ülkeye yaymıştır. Seyircinin algılarına doğal ve mekanik unsurlarla hitap eden bir sanat da gelişmeye başlıyordu. Kendi gezegeninden çıkan sanat her alanda her mekanda kullanıyordu. 1945'den sonra oldukça çeşitlenen sanat ortamı, sergi, galeri, bianellerle kolayca her yere ve her insana da ulaşabilmekte ve bu da modernliğin bir ölçütü olmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The modern art broken off its ties with the traditions in the 20th Century and kept in step with the technical development. In the modern time, the arts work is in the novelty, contrary and shaky manner with their owr specific tools. The break off the art from the religion loads the new meanings to the art. For the sculptor who separated from the figuration, the material is not alone for the verification of the sculpture, but is also a building element taking part in the work's influence. The plastic arts terms beginning at the end of the 19th Century, start to form the foundation in defining Century. The sightful experimental differences appearing with the impressionism introduce the art to the diferent situation. In the 20th Century after two great war, the changing values brought tolight the artisans searching the answer to the what is the art and what would be the art. The trends and the movements disappearing in a short time enliven rather the art medium. The constructivist and neoplastic trends obtained the successful results in the abstract sculpture field. In the 20th Century, the sculpture gained its position in the art by making a great improvement. The Modern Art that was brought to the America by the artisans after Europe and developed there, spreaded, its modern art roots to every country. An art was starting to develop addressing to the spectator's perceptions with the natural and mechanical elements. The art coming out from its own planet, was used in very field and site. The artV medium increasing after 1945, reaches to every place and every makings by the exhibitions, gallery biannials, and this would be a measure of the modernism.