Ailenin korunması bağlamında aile konutu şerhi ve şerhin konutun haczine ve satışına etkisi
In the context of protection of family, matrimonial home annotation and annotation effect to distraint and sale of the matrimonial home
- Tez No: 514220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VAROL KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Aile olarak adlandırılan en küçük sosyal örgütlenmeler bir araya gelerek toplumları oluşturmaktadır. Tarihin ilk zamanlarından bu yana var olan aile kurumunun sahip olduğu önem karşısında korunması fikri ortaya çıkmış, bu doğrultuda önlemler alınmıştır. Aile yaşantısının odağında bulunan aile konutuna ilişkin de aynı düşünce ile hukuk düzenimizde bir takım önlemler alınmıştır. Yasa koyucu aile konutu üzerinde gerçekleştirilecek bir takım tasarruflara her iki eşin birlikte karar vermesini beklemiş, konut üzerinde hukuken hak sahibi olan eşin tek başına gerçekleştireceği işlemleri, aile yaşantısı üzerinde ortaya çıkması muhtemel etkileri düşünerek, geçerli kabul etmemiştir. Çalışmamızda, ailenin korunması temelinde aile konutu korumasına ilişkin hükümleri medeni hukuk çerçevesinde açıkladıktan sonra cebri icra yoluyla aile konutunun kaybedilmesi tehlikesi doğduğunda ileri sürülebilecek olası savunmaları, özellikle“haline münasip ev”kavramı altında inceledik.
Özet (Çeviri)
The smallest social organizations called the family they come together to form societies. The idea of preserving the importance of having the family institution that existed since the first time of history has emerged and precautions have been taken in this direction. A number of measures have been taken in our legal order with the same thought regarding the family dwelling that is in the center of family life. The lawmaker did not consider the actions to be taken by the legally entitled spouse on behalf of the couple, who had expected both spouses to decide on a certain amount of savings on the family home, considering the possible effects on family life. In our work, we examined the possible defenses that could arise from the danger of the loss of family dwellings through the exercise of the allegiance after declaring the provisions on the protection of the family on the basis of the protection of the family in the framework of civil law.