Tüketici mahkemelerinin görevi ve yargı yetkisi
Jurisdiction and judiciary power of consumer courts
  1. Tez No: 514222
  2. Yazar: PINAR KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ZEYNEP BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışmanın amacı tüketici mahkemelerinin görev alanının ve yargı yetkisinin belirlenmesidir. Bu bağlamda ilk olarak tüketicinin korunması düşüncesi genel olarak incelenmiştir. Ardından uyuşmazlık çözüm mercileri olarak tüketici mahkemeleri ve tüketici hakem heyetleri hakkında bilgi verilmiştir. Sonrasında tüketici mahkemelerinin görev alanı incelenmiştir. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğan uyuşmazlıklar tüketici mahkemelerinin görev alanını oluşturduğundan özellikle tüketici işlemi ve tüketiciye yönelik uygulama kavramları üzerinde durulmuştur. Tüketici mahkemelerinin görevi ile ilgili tartışmalı konulara ayrıca yer verilmiştir. Son olarak tüketici mahkemelerinin tüketici hakem heyetleri ve ihtiyari tahkim ile ilişkisi yargı yetkisi bağlamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to define the Jurisdiction and Judicial authority of the consumer courts. In this context, first of all concept of consumer protection has been generally examined. Then information has been provided about the consumer courts and the consumer arbitration boards as dispute settlement authorities. Thereafter, jurisdiction of the consumer courts have been examined. As the jurisdiction of the consumer courts comprises of disputes arising from consumer transactions and consumer oriented practices, these two notions have been analyzed with a spesific emphasis. Controversial issues related to the jurisdiction of consumer courts has been also included throughout the study. Finally, relation between the consumer courts and the consumer arbitration boards and arbitration has been evaluated in the context of judiciary power of consumer courts.