Postkolonyal perspektiften Ruanda'da etnisite temelli ayrım ve Ruanda iç savaşı
From the postcolonial perspective, discrimination based on ethnicity in Rwanda and Rwanda civil war
  1. Tez No: 514228
  2. Yazar: SEDAT ERDEM ÖZSEZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU SUNAR CANKURTARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma, Ruanda'da ırk ya da etnik temelli ayrımın koloni döneminde inşa edilip edilmediği ve bu ayrımın iç savaş ve soykırıma neden olup olmadığı tespit edilmek üzere yapılmıştır. Postkolonyal perspektif esas alınarak hazırlanan çalışmada, Ruanda'da tarihi süreç ve postkolonyal teorinin kimlik inşası ile ilgili sorunsallaştırmaları birlikte verilmiştir. Bu çalışma sonucunda ulaşılan sonuç, Ruanda'da Hutu ve Tutsi kimliklerinin koloni döneminde ırk ve etnisite temelli olarak koloniciler tarafından inşa edildiği ve bu inşanın da iç savaşa ve soykırıma neden olduğudur. Koloni dönemi boyunca Hutu ve Tutsiler ırksal anlamda birbirinden ayrıştırılmıştır. 1970'li yıllarda yine batı kaynaklı bir kimlikleştirme olan etnisite temelli ayrım ortaya koyulmuştur. Bu ayrımlar uzun vadede iç savaşa ve soykırıma neden olmakla birlikte, Batılı ülkeler, katliamların engellenmesi noktasında etkisiz kalmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether discrimination based on the race and ethnicity was constructed during colonial times and this discrimination caused civil war and genocide. On the basis of postcolonial theory, the historical process in Rwanda and the problematization of the postcolonial theory regarding the identity construction are given together. As a result of this study, Hutu and Tutsi identities were constructed by colonists on the basis of race and ethnicity during the colonial period and construction of Hutu and Tutsi identities also caused civil war and genocide. Hutus and Tutsis were separated from each other in a racial sense throughout the colonial period. Ethnicity-based discrimination which is a western-based identification, has been produced after 1970's. Ethnic-based and race-based discriminations caused civil war and genocide and all Western were ineffective at the point where the massacres could have been hindered.