Üstün yetenekli öğrenciler için geliştirilen farklılaştırılmış bilimsel araştırma yöntemleri programının değerlendirilmesi
Evaluation of the differentiated research methods curriculum that developed for gifted students
  1. Tez No: 514229
  2. Yazar: KERİM KÜRŞAT GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu tez çalışmasında üstün yetenekliler eğitiminde genel bir eksiklik olan farklılaştırılmış program ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirilmiş olan programın farklı boyutlardan değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Program 26 haftalık bir uygulama sürecinde toplanan verilere dayalı olarak değerlendirilmiştir. Değerlendirme program niteliklerine, program performansına, programın sosyal geçerliliğine ve kullanılan etkinliklere yönelik gerçekleştirilmiştir. Akademisyenler, öğretmeler, öğrenciler, veliler ve süreç kayıtları olarak farklı kaynaklardan elde edilen veriler ışığında programın istenen nitelikleri taşıdığı görülmüştür. Öğrencilerin performanslarında ilerleme olduğu nitel ve nicel verilerle ortaya konuştur. Veli ve öğrencilerin programı sahiplendikleri ve katlımdan memnun oldukları görülmüştür. Etkinliklerden öğrenci ve veli ve öğretmenlerin menün oldukları bulgularda gösterilmiştir. Üstün yetenekli öğrencilerin araştırmacı olarak yetiştirilmeleri, ulusal metinlerde üstünde özellikle durulan ve fikir birliği ile ifade edilen bir konudur. Elde edilen veriler, programın uygulanması ile öğrencilerin araştırmacı kimliği kazandıklarını ortaya koymaktadır. Geliştirilen programın öğrencilere hazır bilgi vermekten ziyade, kendi yaptıkları uygulama ve etkinliklerle sonuca kendilerinin ulaşmalarını ve bu yolla araştırma becerilerinin geliştirilmesini sağlamaya çalışması, süreç boyunca bağımsız birer araştırmacı gibi hareket edebilme becerilerinin gelişimine katkı sağlamıştır. Bu yönü ile geliştirilen programın BİLSEM yönergesinde ifade edilen araştırmacı öğrenci yetiştirme sürecine uygun bir içeriğe sahip olduğu söylenebilir. Farklılaştırma programları derinleştirme etkinliklerini daha yüksek oranlarda içermelidir. Bu yolla daha fazla sayıda ve farklı beceri ve yeteneklere sahip öğrencilere ulaşma olanağı artacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the curriculum developed to meet the differentiated curriculum need, which is a general deficiency in the training of gifted students, has been evaluated from different dimensions. The curriculum was assessed based on data collected during a 26-week implementation period. The evaluation was conducted for curriculum qualifications, curriculum performance, social validity of the curriculum and activities used. It has been seen that the curriculum has the required qualities depending on obtained data from different sources as academicians, teachers, students, parents and process registers. Qualitative and quantitative evidence reveals that students are making progress in their performance. Parents and students have been shown to be well-behaved and satisfied with the curriculum. It was shown in the findings that students and parents and teachers were menstrual. The training of gifted students as researchers is a matter that is particularly expressed in national texts and expressed in a consensus. The obtained data show that the application of the curriculum gives the students the researcher identity. Rather than providing ready information to the students of the developed curriculum, the end result of their own practice and activities, and their efforts to develop research skills in this way, contributed to the development of the ability to act as independent researchers throughout the process. It can be said that the curriculum developed with this aspect has a content appropriate to the researcher training process expressed in the SaAC direction. Differentiation curriculums should include higher levels of deepening activities. In this way, it will be possible to reach more and more students with different skills and abilities.