Cumhuriyet Dönemi'nde reisü'l kurrâlık: Gönenli Mehmet Efendi'nin Kıraat ilmine katkıları
The contributions of reisü'l kurra Gönenli Mehmet Effendi to the Kıraat sience Republic Period
  1. Tez No: 514266
  2. Yazar: MEHMET DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada Kıraat İlmi ve kıraat ilminin geçmişten günümüze kadar olan serüveni bağlamında Kıraat İlminin tanımı, tarihçesi ve Kıraat İlminin İslam toplumundaki yeri gibi konular işlenecektir. İslâm âlimlerinin kıraat ilmi açısından yapmış olduğu faaliyetler ve sosyo-kültürel yapıya etkileri açıklanarak Cumhuriyet döneminde meydana gelen din anlayışı tipolojilerini ortaya çıkarma hedeflenmiştir. Çalışmada örneklem hedefi olarak Cumhuriyet döneminde yaşamış, bölge içerisinde yetişmiş ve Diyanet bünyesinde çalışmış olan Gönenli Mehmet Öğütçü Hoca Efendi seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the topics such as the definition of Qiraat science, the history and the place of Qiraat science in the Islamic society will be handled in the context of the adventure of Qiraat and Qiraat 's identity. It was aimed to reveal the typologies of religious understanding that had occurred during the Republican period by explaining the activities that Islamic scholars made in terms of Qiraat science and the effects on socio-cultural structure. Gönenli Mehmet Öğütçü who lived in the Republican period as a sample in the study and who was educated in the region and worked in the field of Religious Affairs was chosen by Hoca Effendı.