Biyokütle kullanılarak metal iyon biyosorpsiyonu
Metal ion biosorption using biomass
  1. Tez No: 514269
  2. Yazar: MELİKE KALE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS EMRE ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada Nikel (Ni (II)) iyonlarının Trabzon hurması (Diospyros kaki L.) yapraklarından elde edilen biyokütle ile biyosorpsiyon yeteneği araştırılmıştır. Biyosorpsiyon verimini etkileyen değişken olarak, pH, biyokütle miktarı, sıcaklık, zaman, ağır metal konsantrasyon seçilmiş ve adsorpsiyon sonuçları Langmuir ve Freundlich modellerine uygunluğu araştırılmıştır. Ayrıca biyosorpsiyon kinetiği ve izotermleri sanki birinci dereceden ve sanki ikinci dereceden kinetik modeller ile araştırılmıştır. Deneysel çalışmalar sonucunda Diospyros kaki L. kullanılarak Nikel (Ni (II)) ağır metal giderimi için en iyi verim 25 ppm ağır metal iyon konsantrasyonu, 150 µm partikül boyutu, pH 5, 0.2 g biyokütle miktarı, 40 °C sıcaklık ve 90 dk zaman sonunda % 89 olarak bulunmuştur. Ayrıca, biyosorpsiyon sürecinin aydınlatılması amacıyla Elementel analiz, FT-IR, SEM, XRD ve BET karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the biosorption ability of the biomass obtained from Diospyros kaki for the removal of Nickel (Ni (II)) ions was investigated. As the variables which affect the biosorption yield, pH, biosorbent mass, temperature, time and concentration were selected and the fitness of adsorption results into the Langmuir and Freundlich models was investigated. Also, the biosorption kinetics and isotherms was studied by pseudo first and pseudo second kinetic models. In the results of experimental studies the best removal of Nickel (Ni (II)) heavy metal ions by using Diospyros kaki L. was found to be % 89 at heavy metal ion concentration 25 ppm, particle size 150 µm, pH 5, biomass mass 0.2 g, temperature 40 °C, time 90 minutes. Also, elemental analysis, FT-IR, SEM, XRD and BET characterization studies were carried out to enlighten the biosorption process.