Mevcut tarihi yığma yapıların performans analizi
Performance analysis of existing historical masonry buildings
  1. Tez No: 514271
  2. Yazar: YUNUS GÜNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada, tarihi yığma yapıların dış yükler etkisindeki yapısal davranışları deneysel ve nümerik yaklaşımlarla incelenmiştir. Bu amaçla, laboratuvar ortamında dolu harman tuğlaları ile imal edilen ardışık kemerli tonoz yığma sistem üzerinde tekrarlı yatay yükleme uygulanarak yapının yük-deplasman davranışı elde edilmiştir. Aynı yapı bilgisayar ortamında 3 boyutlu sonlu elemanlar (solid) ile idealize edilerek modellenmiş ve benzer yapısal davranış nümerik olarak elde edilmiştir. Bilgisayar ortamında gerçekleştirilen nümerik analizlerde kullanılan tuğla-harç malzemeleri için dikkate alınan mekanik parametrelerin belirlenmesi amacıyla, modelin imalatında kullanılan malzemeler üzerinde deneysel çalışmalar yapılmıştır. 3 boyutlu sonlu elemanlar ile oluşturulan nümerik analiz modelinde uygulanan yüklemeler sonucunda taşıyıcı sistemde oluşabilecek maksimum gerilme davranışları elde edilmiştir. Çalışmanın sonunda deneysel ve nümerik yöntemlerle bulunan sonuçlar karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, structural behaviors of historic masonry structures under the effect of external loads were investigated with experimental and numerical methods. For this purpose, the load-displacement behavior of the structure was obtained by consecutive horizontal loading on consecutive arched vault masonry system that was manufactured with full blend bricks in the laboratory. The same structure was modeled in a computer program by idealizing it with 3D finite elements (solid) and similar structural behavior was also obtained numerically. Experimental studies were carried out on the materials that used in the manufacturing of the experimental model in order to determine the mechanical parameters of brick-mortar materials that used in the numerical analyzes performed on the computer. As a result of the loads applied in the numerical analysis model formed with 3D finite elements, maximum stress behaviors that can occur in the bearing system were obtained. At the end of the study, the results obtained by experimental and numerical methods were evaluated comparatively.