Tarihi yığma yapıların performans analizi: Okul binası örneği
Performance analysis of historical station structures: Example of school building
- Tez No: 551393
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER CAN, DOÇ. DR. MUSA ARTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Türkiye'de tarihi ve kültürel değeri olan birçok yapı bulunmaktadır. Bu yapılar farklı zaman ve kültürlerin birikim ve tekniklerini yansıtmaları bakımından büyük önem taşımaktadırlar. Günümüz teknolojisi ile inşa edilen betonarme ve çelik yapıların performansının gelişmiş sayısal metotlarla ayrıntılı olarak ortaya koymak mümkündür. Lakin yığma yapıların içerdiği süreksizlikler ve değişen malzeme özelliklerinden dolayı yapısal performansının belirlenmesinde ve yorumlanmasında zorluklarla karşılaşılabilmektedir. Çalışmada; yığma yapılarda kullanılan malzemeler ve taşıyıcı sistemler hakkında bilgi verilmiştir. Yığma yapıların modelleme teknikleri ve analiz yöntemleri açıklanmıştır. Bayburt ili merkezinde bulunan, 1944-1947 yılları arasında inşa edilen, Bayburt Lisesi'nin yapım tekniği, malzeme özellikleri ve konum özellikleri hakkında bilgiler derlenmiştir. Yapının rölöveleri alınarak, yapıda gözlemlenen mevcut problemler belirlenmiştir. SAP2000 programı kullanılarak yapının üç boyutlu sonlu eleman modeli oluşturulup, dinamik performansını belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapıda gerçek deprem kayıtları kullanılarak yapısal davranışının belirlenmesi hedeflenmiştir. Sonuçta yapının olası bir depremde hasar alabileceği sonucuna varılmıştır. Bunu önlemek için güçlendirme yapılmasının gerekebileceği elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey has many buildings of historical and cultural value. These structures are of great importance in terms of reflecting the accumulation and techniques of different times and cultures. It is possible to reveal the performance of reinforced concrete and steel structures constructed with modern technology in detail by using advanced numerical methods. however, due to the discontinuities in the masonry structures and the changing material properties, difficulties may be encountered in determining and interpreting the structural performance. In this study; information about the materials used in the masonry structures and the carrier systems. Modeling techniques of masonry structures and analysis methods are explained. Information about the construction technique, material properties and location characteristics of Bayburt High School, which was built between 1944 and 1947 in the center of Bayburt, was collected. The current problems observed in the structure were determined by taking the measurements of the building. By using SAP2000 program, it is aimed to determine the three dimensional finite element model of the structure and determine its dynamic performance. It is aimed to determine the structural behavior of the building by using the actual earthquake records. As a result, it was concluded that the structure could be damaged in a possible earthquake. It has been found that strengthening may be required to prevent this.