Kamu araçlarının teknik ve ekonomik ömürlerinin saptanmasına yönelik modelleme
Modeling for the detection of the technical and economic lifetime of public vehicles
- Tez No: 514272
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP İÇİNGÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Trafik güvenliği özellikle şehirlerde yaşayan ve karayollarını kullanan tüm insanlar için günümüzün en önemli konularından birisidir. Trafik, karayollarını kullanan taşıtlar, bunları kullanan insanlar yani sürücüler, yayalardan oluşmaktadır. Trafik kuralları ve trafik güvenliği kanunlar ile sağlanmaktadır. Trafikte bulunan tüm insanların bu kurallara uyması zorunludur. Taşıtların teknik olarak hesaplanan kullanım ömürleri vardır. Ancak, taşıtın kullanımına, düzenli bakımına ve kazaya karışması ile bu ömür süresi değişebilmektedir. Bir aracın faydalı kullanım ömrünün tükenip hurdaya ne zaman ayrılması gerektiği konusu ise başlıca sorunlardan birisidir. Taşıtların hurdaya çıkarılması konusunda ülkeler çeşitli yönetmelik ve düzenlemeler getirmişlerdir. Bunların bir kısmı sadece aracın yaşı ile ilgilidir. Bu çalışmada, taşıtların hurdaya ayrılma sürecinde kullanılabilecek yeni ve özgün bir yazılım geliştirilmiştir. Hazılanan yazılım istatistik temellere dayanmaktadır. Yazılıma taşıtın hareket sistemleri, aktarma sistemleri, fren sistemi, yönlendirme sistemi gibi sistemlerinde bulunan kusurlar girilmektedir. Girilen verilere bağlı olarak bir puan skorlaması yapılarak aracın hurdaya ayrılıp ayrılmaması gerektiği belirtilmektedir. Hazırlanan yazılım hurdaya ayırma işlemi için bir karar destek sistemi olarak çalışmaktadır. Hurdaya ayrılma işlemi yapılmış bir taşıt için yazılıma ilgili değerler girilerek test edilmiştir. Böylece, yazılımın doğruluğu test edilmiştir. Yazılımdan elde edilen sonucun yapılan işlem ile uyumlu olduğu görülmüştür. Bu yazılımın hurda araç tespitinde etkili olacağı ve ülkemizde bu konuda çalışan firmalara da destek olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Traffic safety is one of the most important issues of today, especially for people living in cities and using highways. Traffic consists of vehicles, drivers, and pedestrians that use highways. Traffic rules and traffic safety are provided by the laws. It is imperative that all people in the traffic comply with these rules. Vehicles have a technically calculated service life. However, this lifetime can vary with the use of the vehicle, regular maintenance and accident involvement. One of the main problems is when the useful life of a vehicle should be depleted and when it should be depleted. Countries have introduced various regulations on the removal of vehicles. Some of them are related only to the age of the vehicle. In this study, a new and original software was developed that can be used in the vehicle scrap process. The prepared software is based on statistical basis. The defects found on the vehicle systems such as motion system, transmission system, braking systems, guidance systems are entered into the software. According to the entered data, a score is defined so that the vehicle may be sent to scrap process or not. The prepared software works as a decision support system for the scrap process. The software was run by entering the relevant values for a vehicle that has been gone into scrap programme. Thus, the accuracy of the software was tested. It was seen that the result obtained from the software is compatible with the process performed. It is thought that this software will be effective in detecting scrap vehicles and will also support companies working in this field in our country.