Rotator manșet lezyonlarında ultrasonografi bulgularının manyetikrezonans görüntüleme sonuçları ile karșılaștırılması
Comparison of the ultrasound findings with magnetic resonance imaging in rotator cuff lesions
  1. Tez No: 514273
  2. Yazar: AYHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖZGÜR SARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Omuz ağrısı șikayetiyle bașvuran hastalarda manyetik rezonans görüntüleme (MR) ile ultrasonografi (US) bulgularını karșılaștırarak rotator manșet lezyonlarında ultrasonografinin etkinliğini araștırdık. Omuz MR'ı çekilen 58 hastaya MR sonuçları görülmeden omuz ultrasonografisi yapıldı. US bulguları MR sonuçları ile karșılaștırılarak US'nin omuz ağrısı olan olgularda rotator manșet lezyonlarındaki duyarlılık ve özgüllük değerleri araștırıldı. İnfraspinatus ve subskapularis patolojileri sayıca yetersiz olup istatistiksel analiz güvenilirliğinin düșük olması nedeniyle sadece supraspinatus patolojileri değerlendirilmiștir US ve MR bulguları karșılaștırıldığında supraspinatus tendonu tam kat yırtıklarında US'nin duyarlılık ve özgüllüğü %95, parsiyel yırtıklarında duyarlılığı %71,özgüllüğü ise %98, supraspinatus tendinosis vakalarında duyarlılığı %82,özgüllüğü ise %93' tür. . US invaziv olmayan,ucuz,kolay ulașılabilen bir görüntüleme yöntemidir.Özellikle supraspinatus patolojisi düșünülen vakalarda yüksek duyarlılık ve özgüllük değerleri ile ilk görüntüleme yöntemi US olmalıdır.
Özet (Çeviri)
We searched the efficacy of ultrasound (US) for rotator cuff lesions by comparing the ultrasound findings with Magnetic Resonance Imaging (MRI) results in patients with shoulder pain. Blinded to MRI results ;shoulder US was performed to 58 patients who had undergone MRI.MRI results were compared to US findings in patients with shoulder pain and rotator cuff pathologies. In the supraspinatus tendon;for full-thickness tears the sensitivity and specificity of US was %95,for partial tears the sensitivity was 71% and the specificity was 98%,for supraspinatus tendinosis the sensitivity was 82%,the specificity was 95%. We could not do reliable statistical analysis becouse of insufficiant number of infraspinatus and subscapularis pathologies and so we evaluated only supraspinatus pathologies. US is an non-invaziv ,cheap and easly accessible imaging metod.Especially for the cases who we think that they have a supraspinatus pathologies the first imaging metod should be US due to its high sensitivity and specificity.