Tıp fakültesi 2017-2018 öğretim yılı dönem 3 ve dönem 6 öğrencilerinin bildirimi zorunlu bulaşıcı hastalıklara ilişkin bilgi düzeylerinin ve görüşlerinin değerlendirilmesi
Assessment of knowledge levels and opinions on notifiable communicable diseases of term 3 and term 6 students of faculty of medicine 2017-2018 education period
  1. Tez No: 514280
  2. Yazar: EKİN ÇUBUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NURDAGÜL AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma Tıp Fakültesi Dönem 3 ve Dönem 6 öğrencilerinin bildirimi zorunlu bulaşıcı hastalıklara (BZBH) ilişkin bilgi düzeylerinin ve görüşlerinin değerlendirilmesi ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda bu konuda yapılacak eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarına katkıda bulunması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı tipte olan bu araştırmada Dönem 3 ve Dönem 6'da eğitim alan öğrencilerin (196 öğrenci) %73,4'üne (144 öğrenci) BZBH'ler konusunda bilgi ve görüşlerinin saptanması için anket uygulanmıştır. Ankete katılan öğrencilerin %33,3'ünün BZBH'lerin bildirim gruplarını ve sayısını bilmediği, %9,0'ının A grubu, %15,3'ünün B grubu, %8,3'ünün C grubu, %16'sının D grubu BZBH'yi doğru bildiği saptanmıştır. Öğrencilerin %20,8'inin BZBH'lerin bildiriminde kullanılan Form 014'ü doğru bildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to assess the knowledge levels and opinions about Notifiable CDs of Term 3 and Term 6 students of Faculty of Medicine and to contribute to awareness raising studies and education about this issue in the view of obtained outcomes. In this descriptive study, a questionnaire was applied to 73,4 percent of Term 3 and Term 6 medical students to determine their knowledge and opinions about Notifiable CDs. It was found that 33,3% of the students who participated in the survey didn't know the number and groups of Notifiable CDs. Additionally, 9,0%; 15,3%, 8,3% and 16,0% of students knew correctly the Notifiable CDs of category A, B, C, and D respectively. It was determined that 20,8% of the students knew correctly the Form 014 used for reporting Notifiable CD's.