Sınıf öğretmenlerinin öğrenci izleme ve değerlendirme çalışmalarına yönelik yeterliklerinin incelenmesi
Examination of primary school teachers' competencies for student monitoring and assessment studies
- Tez No: 514305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada sınıf öğretmenlerinin öğrenciyi izleme ve değerlendirme çalışma becerileri konusundaki yeterliliklerini incelemek, sınıf öğretmenlerinin öğrenciyi izleme ve değerlendirme sürecinde karşılaştıkları sorunları ve bu süreci etkileyen faktörleri tespit ederek koşulların iyileştirilmesine yönelik çeşitli öneriler getirmek amaçlanmıştır. Çalışma 2017-2018 eğitim öğretim yılında nicel ve nitel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma yöntem ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın nicel verileri Ekinci-Yıldırım, ve Köksal (2011) tarafından geliştirilen 131 öğretmene uygulanan“ölçme ve değerlendirme yeterlikleri ölçeği”aracılığıyla, nitel verileri ise 16 sınıf öğretmenine uygulanan yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen nicel veriler betimsel istatistik testlerle (frekans, yüzde, aritmetik ortalama) ve varyans analizi testleriyle analiz edilirken, nitel veriler ise içerik analizine tabi tutulmuştur. Verilerin analizlerinden ulaşılan sonuçlara göre sınıf öğretmenlerinin yeni ölçme ve değerlendirme yöntemlerinde, öğrencilerin kavramsal becerilerini tespite yönelik ölçme ve değerlendirme yöntemlerinde, öğrencilerin kendilerine yönelik ölçme ve değerlendirme yöntemlerindeki yeterliklerinin ortalamanın üstünde ve“yeterli”düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Sınıf öğretmenlerin geleneksel ölçme ve değerlendirme yeterliklerinin ortalamanın üstünde ve“oldukça yeterli”düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Sınıf öğretmenlerinin çoğunun ölçme ve değerlendirme yöntemleri ile ilgili eğitim almadıkları ve eğitim alan öğretmenlerin de bu eğitimi yetersiz gördüğü tespit edilmiştir. Öğrenci izleme ve değerlendirme çalışmalarının süreç boyunca öğrencinin gelişimini takip ettiği, öğrencinin eksiklikleri veya yeteneklerinin ortaya çıkmasını sağladığı tespit edilmiştir. İzleme ve değerlendirme çalışmaları ile öğrencilerin ilerlemelerinin destekleneceği bu sayede öğrencinin kendini daha iyi tanıyacağı ortaya çıkmıştır. İzleme ve değerlendirme çalışmaları ile öğretmen, okul ve velinin öğrenci hakkında bilgi sağlayacağı, öğrenciyi daha iyi tanıyacağı, plan ve programın öğrencinin eksikliğine veya ihtiyaçlarına göre yapılacağı tespit edilmiştir. Sınıf öğretmenlerinin çoğunun geleneksel ölçme ve değerlendirme yöntemleri bakımından kendilerini yeterli düzeyde gördükleri ve bu konuda eksikliklerinin olmadığı ortaya çıkmıştır. Sınıf öğretmenlerinin çağdaş ölçme ve değerlendirme yöntemleri bakımından kendilerini ise çoğunluk olarak yeterli gördükleri fakat eksikliklerinin de olduğu tespit edilmiştir. Sınıf öğretmenlerin ölçme ve değerlendirme yaparken geleneksel araçları daha çok kullandıkları ortaya çıkmıştır. Öğrenci izleme ve değerlendirme çalışmalarında sınıf öğretmenlerinin çağdaş ölçme ve değerlendirme araçlarına öncelik vermedikleri görülmüştür. İzleme ve değerlendirme çalışmalarının dersten derse ve öğrenciye göre farklılaştığı ortaya çıkmıştır. Öğrenci izleme ve değerlendirme çalışmalarının bir sonraki döneme aktarılmasının öğrenci, öğretmen ve veliye katkısı olduğu ortaya çıkmıştır. Sınıf öğretmenlerinin öğrenci izleme ve değerlendirme çalışmalarında bazı zorluklar yaşadıkları ortaya çıkmıştır. Bu zorlukların çoğunlukla zaman darlığı, kazanım çokluğu, seviye farklılığı, veli ilgisizliği ve form tutmakta zorlanmaları olduğu görülmüştür. Öğretmenlere izleme ve değerlendirme çalışmaları ile ilgili hizmet içi eğitim verilmesi, izleme ve değerlendirme çalışmalarına daha çok önem verilmesi gerektiği, öğrenci izleme ve değerlendirme çalışmaları bütün kademelerde olması ve süreç boyunca devam edebilmesi gerektiği gibi öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate competence of primary school teachers of student monitoring and assessment skills, problems faced by primary school teachers in the process of student monitoring and assessment and to identify the factors affecting these processes and to make various suggestions for improving the conditions. The study was carried out in the 2017-2018 academic year with a mixed method of quantitative and qualitative methods. The quantitative data of the study were collected through the“measurement and assessment competence scale”applied by 131 teachers developed by Ekinci-Yıldırım and Köksal (2011) and the qualitative data were collected through semi-structured interviews applied to 16 primary school teachers. The quantitative data obtained were analyzed with descriptive statistical tests (frequency, percentage, arithmetic mean) and variance analysis tests, while qualitative data were subjected to content analysis. According to the results obtained from the analyzes of the data, it was determined that primary school teachers had a sufficient level of competence in the measurement and assessment methods of the students, in the measurement and assessment methods aiming at the students' conceptual competence, and above the competence of the students in their measurement and assessment methods. It has been found that primary school teachers are above the average of traditional measurement and assessment competencies and are“fairly adequate”. It has been determined that the most of primary school teachers do not take courses on measurement and assessment methods and have insufficient courses in their fields. It has been found that student monitoring and assessment studies follow the development of the student throughout the process and enable the student to develop deficiencies or abilities. Monitoring and evaluation studies will support the progress of the students and it is revealed that the student will know himself/herself better. It has been determined that monitoring and assessment studies will provide information about teachers, school and parents, better understand the student, and that the plan and program will be done according to the lack or needs of the student. It has emerged that most primary school teachers see themselves adequately in terms of traditional measurement and assessment methods, and that there are no shortcomings. It has been found out that the primary school teachers see themselves as the majority in terms of contemporary measurement and assessment methods, but also in their deficiencies. It has emerged that primary school teachers use more traditional tools when measuring and assesment. It has been seen that the instruments of modern measurement and assesment are not given priority. Monitoring and assesment studies have been found to differ according to the lesson and student. The transfer of monitoring and assesment studies the next level has contributed to of student, teacher and parent. It has become clear that primary school teachers are often constrained in their student monitoring and assesment efforts from time constraints, gain multiplicity, level differences, parental indifference and form retention. İt has been suggested to the teachers that in-service training related to monitoring and assessment studies should be given more importance to monitoring and assesment studiess, student monitoring and assessment studies should be at all levels and should continue throughout the process.