Gentrification in cihangir by the film industry: The role of art and artists
Cihangir'in sinema sektörü tarafından mutenalaştırılması: Sanat ve sanatçının rolü
  1. Tez No: 514318
  2. Yazar: MELİSA KAYSERLİOĞLU DARRET
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ GENÇER BAYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez, İstanbul'un Cihangir semtinde film endüstrisi tarafından yürütülen soylulaştırma sürecini anlatmaktadır. Ayrıca film sektörünün ve sektörün içinde yer alan farklı mesleğe ait gurupların Cihangir'de önemli soylulaştırmacılar olarak oynadığı role odaklanır. İstanbul'un Avrupa yakasında bulunan en kozmopolit mahallelerden biri olarak gösterilen Cihangir 1990'lardan itibaren başlayan soylulaştırma süreciyle birlikte fiziksel özelliklerini koruyarak karakteristik bir değişime neden olur. Fakat bu değişim birdenbire gözle görülür bir şekilde değil, zamanla yıllar sonra etkisini gösterir. Bu çalışma, film endüstrisinin Cihangir'e yerleşmesine neden olan dinamikleri ve sebepleri anlamaya çalışacaktır. Cihangir'in soylulaştırılmasının nedeninin harabe ya da elverişsiz hale gelmiş binalarından dolayı değil geçmişte film endüstrisinin ve popüler sinemanın içerisinde konumlandığı Beyoğlu Yeşilçam Sokağı'nın, Beyoğlu İstiklal Caddesi ve bitişik mahallelere olan alışkanlıklarından ötürü olabileceğini anlatacaktır. Makale iki ana bölümden oluşur. Birinci bölüm, soylulaştırma ile ilgili önemli terimlere yer verip varolan tanımı ve soylulaştırma teorilerini sunar. İkinci bölüm ise Cihangir'de evrimleşen soylulaştırma tipini izah edip, sanatsal katılımın neden olduğu faktörleri ve etkileri açığa çıkartacaktır. Tez, makale, mahallede yapılan röportaj ve sektörde yer alan önemli guruplarla yapılan mülakatların bir özeti ile sonuçlanacak.
Özet (Çeviri)
This dissertation takes a look at the process of gentrification carried out by the film industry in the neighborhood of Cihangir in Istanbul, Turkey. Furthermore, it focuses on the role that the film art and artists played there as key gentrifiers. Branded as one of the most cosmopolitan quarters on the European side of Istanbul, Cihangir remains equal to itself in spite of gentrification and urban renewal projects began in the 1980s. Although Cihangir was and is being gentrified, the arrival of the gentrifiers thereat did not visibly impact on its social structure at all. Based on this argument, this study tries to understand motivations and reasons that led the film industry to sit in Cihangir. It is also explained that gentrification did not occur in Cihangir as a result of a deteriorated area, but rather because of its proximity to Yeşilçam sokağı on Beyoğlu district; Yeşilçam sokağı which served as headquarter in the 1970s for the Turkish popular cinema. The essay will consist of two major parts. The first part starts with an overview of some of key terms and provides existing definitions and theories of gentrification. The second part will shed light on the process of gentrification itself as it evolved in Cihangir and reveal factors and effects sparked by the artistic involvment. The essay will conclude with a summary of investigations and interviews conducted on the ground.