Elektif sezaryen ameliyatlarında kullanılan anestezi yönteminin ağrı anksiyete ve hasta memnuniyeti üzerine etkisi
The effect of anesthetic method used in electrical casearine operations on pain annexation and patient satisfaction
- Tez No: 514335
- Danışmanlar: PROF. DR. AYBARS TAVLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ELEKTİF SEZARYEN AMELİYATLARINDA KULLANILAN ANESTEZİ YÖNTEMİNİN AĞRI ANKSİYETE VE HASTA MEMNUNİYETİ ÜZERİNE ETKİSİ Amaç: Hastalarda anksiyete ve ağrı seviyelerindeki azalma ile hasta memnuniyetinin arttığını gösteren çalışmalardan yola çıkarak, hastanemiz hizmet kalitesini belirlemek amacıyla, elektif sezaryen operasyonlarında seçilen anestezi yönteminin anksiyete ve ağrı düzeyine etkisini belirlemek ve hasta memnuniyeti ile olan ilişkilerini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Anket araştırması; Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı'nda, Haziran 2017-Ağustos 2017 tarihleri arasında, genel anestezi (GA) veya spinal anestezi (SA) ile elektif sezaryen planlanan 18-45 yaş arasında 160 gönüllüde prospektif olarak yapıldı. Hastaların yaş, yaşadığı yer, eğitim düzeyi, çocuk sayısı ve sezaryen deneyimi gibi demografik verileri kaydedildi. Preoperatif ve postoperatif dönemde; anksiyete düzeyleri Durumluluk Anksiyete Ölçeği (STAİ-D) kullanılarak, ağrı düzeyleri 6 ve 24. saatte vizuel analog skala (VAS) ile, memnuniyet düzeyleri ise postoperatif 24. saatte Memnuniyet-Derlenme Kalitesi Ölçeği (Quality of Recovery: QoR 40 T) ile değerlendirildi. Sonuçlar, seçilen anestezi yöntemine göre karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların preoperatif ve postopertatif dönemdeki anksiyete skorları ile yaş, yaşanılan yer, doğum sayısı ve eğitim düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05). Daha önce sezaryen deneyimi olan hastaların preoperatif anksiyete düzeyi daha düşük saptandı (p0,05). Her iki grupta da, preoperatif anksiyete düzeyinin, postoperatif dönemde anlamlı düzeyde düştüğü saptandı (p0,05). Ağrı'nın alt parametrelerinde baş ağrısı memnuniyetinin GA grubunda, boğaz ağrısı memnuniyetinin SA grubunda yüksek olduğu saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF ANESTHETIC METHOD USED IN ELECTRICAL CASEARINE OPERATIONS ON PAIN ANNEXATION AND PATIENT SATISFACTION Aim: The aim of this study was to determine the effect of selected anesthesia method on elective cesarean section operations on anxiety and pain level and to investigate the relationship with patient satisfaction in order to determine the quality of service without going out from studies showing that patient anxiety and pain levels decreased and patients' Materials and methods: Survey research; Necmettin Erbakan University was prospectively performed in Meram Medical Faculty Hospital Anesthesiology and Reanimation Department between June 2017 and August 2017 in 160 volunteers aged 18-45 years who underwent elective cesarean section with general anesthesia (GA) or spinal anesthesia (SA). Demographic data such as age, place of residence, education level, number of children and cesarean experience were recorded. In preoperative and postoperative period; anxiety levels were assessed by State-trait anxiety inventory S (STAI-D), pain levels at 6 and 24 hours were assessed by visual analog scale (VAS), and satisfaction levels were assessed by Quality of Recovery (QoR 40 T) at postoperative 24 hours. The results were compared according to the selected anesthetic method. Findings: There was no statistically significant difference between pre - and post - anxiety anxiety scores and age. place of birth. number of births and education level of the patients (p> 0.05). The preoperative anxiety level of the patients who had previous cesarean experience was lower (p 0.05). In both groups. preoperative anxiety level was found to decrease significantly in the postoperative period (p 0.05). Headache satisfaction was found to be higher in the GA group. and sore throat satisfaction was higher in the SA group in the subparameters of the pain (p 0.05). In our study.