Diz osteoartriti olan hastalarda extracorporeal shock wave therapy (Eswt) tedavisinin kas gücü, ağrı ve fonksiyonel durum üzerine olan etkileri
  1. Tez No: 514340
  2. Yazar: ALPER UYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TURGUT YILDIZGÖREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Kellgren-Lawrence sınıflamasına göre Evre 2-3 diz osteoartriti olan hastalarda radial-extracorporeal shock wave therapy (r-ESWT) tedavisinin ağrı, eklem hareket açıklığı, izokinetik kas gücü, fonksiyonel durum ve yürüme hızı üzerine etkisini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya 01.06.2017 – 01.04.2018 tarihleri arasında FTR polikliniğine başvuran diz osteoartrit tanılı 55 hastanın 104 dizi dahil edildi. Hastalar, Grup I (Hot pack + TENS + ESWT) ve Grup II (Hot pack + TENS + Sham ESWT) olmak üzere randomize şekilde 2 gruba ayrıldı. Grup I' deki hastalara r-ESWT (1 seans/hafta, toplam 3 seans) uygulandı. Tüm hastalara diz çevresi kasları güçlendirme egzersizi ev programı şeklinde önerildi. Hastaların istirahat ve hareket esnasındaki ağrı şiddeti, eklem hareket açıklıkları (EHA), yürüme hızı, fonksiyonel durumu, kas güçleri tedavi öncesi, tedavi sonrası 0., 1. ve 3. ayda değerlendirildi. Bulgular: Gruplar arasında tedavi sonrası 0. ay, 1. ay ve 3.
Özet (Çeviri)
Background and aim: The aim of this study was to investigate the effect of radial-extracorporeal shock wave therapy (r-ESWT) on pain, range of motion, isokinetic muscle strength, functional status and walking speed in patients with stage 2-3 knee osteoarthritis according to the Kellgren-Lawrence classification. Methods: The study included 104 knees of 55 patients diagnosed with knee osteoarthritis who were admitted to PMR outpatient clinic between 1/6/2017 – 1/4/2018. Patients were divided randomly into two groups as Group I (Hot pack + TENS + ESWT) and Group II (Hot pack + TENS + Sham ESWT). In Group I, a total of 3 sessions of r-ESWT (1 session/week, total 3 session) were administered. All patients were recommended a home-based exercise program to strengthen the muscles around the knee. Pain intensity at rest and on movement, joint range of motion, walking speed, functional status, muscle strengths were evaluated before and at 0., 1., and 3. months of the treatment. Results: There were significant differences between the groups in terms of VAS-rest, VAS-movement, 20-meter walking test, ROM, 60˚/sec and 180˚/sec peak torque (PT) in angular velocity of extensor muscles, WOMAC's other parameters except stiffness, Lequesne scores at the 0., 1. and 3.