Nakdi kredi sözleşmesinin banka tarafından feshi ve sonuçları
Termination of cash credit agreement by the bank and its consequences
- Tez No: 514356
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ İLKAY ENGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Nakdi kredi sözleşmesi banka ve kredi alan arasında sürekli bir borç ilişkisi oluşturan bir sözleşmedir. Bu sözleşme kapsamında bankanın temel yükümlülüğü kredi alana bir miktar parayı ödünç olarak vermektir. Kredi alan ise bunun karşılığında faiz ödemekle yükümlüdür. Kredi sözleşmelerinde bankanın sözleşmeyi fesih hakkı ayrıntılı olarak düzenlenmektedir. Hatta bu sözleşmelerde bankaya serbestçe kullanabileceği bir fesih hakkı tanıyan hükümler de yer almaktadır. Banka, kredi sözleşmesi ile üstlenmiş olduğu riskin artması durumunda söz konusu hükümlerden yararlanarak sözleşmeyi feshetmektedir. Kredi sözleşmesinin geçerli olarak feshi sonucunda sözleşme ileriye etkili olarak sona ermektedir. Sözleşmenin sona ermesi ile birlikte bir takım tasfiye yükümlükleri doğabilir. Bundan başka tarafların tazminat talepleri de gündeme gelebilir. Ancak kredi sözleşmesinin banka tarafından feshi, haksız bir fesih ise fesih beyanı herhangi bir sonuç doğurmayacaktır. Bu durumda sözleşme ilişkisi devam edecektir. Haksız feshin muhatabı olan kredi alan bankadan kredi kullandırma borcunun aynen ifasını her zaman talep edebilir. Aynen ifa talebinden başka, haksız fesih sebebiyle güveni sarsılmış olan kredi alan kendisi nakdi kredi sözleşmesini feshedebilir. Şartları gerçekleştiği takdirde kredi alan bankadan maddi ve manevi zararının da tazmin edilmesini talep edebilir.
Özet (Çeviri)
Cash credit agreement is an agreement from which a continuing obligation arises between the bank and borrower. Main obligation of the bank, which arises from the agreement, is to transfer the ownership of a sum of money to the borrower. On the other hand, the main obligation of the borrower is to pay interest to the bank. There are a lot of detailed terms regarding termination in the credit agreements. Moreover, credit agreements include the terms that grant the borrower rights to terminate without any restriction. The bank generally terminates the agreement based on the terms if the risk undertaken by the bank increases. The agreement expires for future, when the bank terminates the credit agreement. The liquidation process starts after the termination and some obligations arise regarding the liquidation. In addition to this, the parties can complain for compensation in this process. On the other hand, the agreement does not expire if the termination is unjust. In other words, the agreement does not terminate. In this case, the borrower can claim for the performance. In addition to this, the borrower, who has lost his/her confıdence in the bank, can terminate the credit agreement. Thus, the borrower can claim for the compensation if the borrower fulfills the legal conditions of the compensation.