Resimde zıtlık ve denge
  1. Tez No: 51437
  2. Yazar: ŞEMSETTİN EDEER
  3. Danışmanlar: PROF. FİKRİ CANTÜRK
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Resimde Zıtlık ve Denge adlı bu araştırmada, Zıtlık ve Denge konusu kuramsal olarak ele alınmış edinilen temel bilgiler ışığında, sanatçıların yapıtları örnek alınarak kurgusal analizleri yapılmıştır. Bu analizler sonucunda, biçim verme, düzenleme, görsel iletişim, sanat yapıtlarını inceleme ve değerlendirme biçimleri irdelenmiştir. Plastik öğelerin özellikleri incelenerek çeşitli genellemelere yer verilmiştir. Her çeşit biçim, zıt öğelerin çatışması sonucunda birbirlerini dengelemeleriyle oluşur. Bu karşıt öğelerin birinin olmaması diğerinin de olamayacağını gösterir. Karşıt öğelerin çatışmalarıyla oluşan bu hareket güçleri aralarında uyumsal bir ağırlık ilişkisi kurabilirlerse dengeli bir biçim oluşabilir. Doğada, toplumda ve bilinçte yer alan nesne ve olay mutlaka bir birlik meydana getiren iki karşıt yan taşır. Karşıtlar birbirlerini varlık koşuludurlar. Biri, sadece öteki var olduğu için vardır. Zıt öğeler, birbirlerini dengeledikleri sürece biçim ayakta kalabilir. Sanat açısından değer taşıyan her yapıtta çok iyi çözümlenmiş zıt bir denge vardır. Bütün yapıtlarda dengeli bir zıt örgü kurulabildiği ölçüde başarı sağlanabilir. Sanat yapıtının kurgusu, birbirini izleyen bölümlerin karşıtlığına dayanır. Yapıtların uyandırdığı izlenim ve etkileri, algılanmasının geçirdiği değişimler, biçim-içerik, anlatım, malzeme ve teknikler tarihsel gelişim içinde karşıtlıklar, dolayısıyla diyalektik bir işlev üstlenirler. Biçim öğelerinin yerine göre çözümleyici, birleştiren, dengeleyen, ileriye ya da geriye doğru yönlendiren diyalektik işlevi tüm sanat yapıtlarının temelini oluşturur. Sanatın diyalektik yanı, çeşitli sanat kuram ve akımlarının evrimini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
İn this study on contradiction and balance in painting“ contradiction and balance ”have been tackled theoretically. Along with the information obtained the works of the artists have been considered as examples and their fictional analyses have been made. As a condusion of these analyses, giving form, designing, visual communication, examining and evaluating works of art have been examined. Some generalizations have been made by exproring the characteristic of plastic elements. Any kind of form is obtained as a result of the blancing of the opposite elements. The absence of one of those elements signifies that the other one will not occur. A balanced form can be formed if a harmonica! relation ship can be establised among those movement forces which occur as a results of challange of the opposite elements. An object or an event that take place in nature, in society and in conscious definitely have two opposite sides which constitute a unity opposite sides are the prenequisties of each other's existances. One of them exists just because the other them one exists. Form can survive as long as the opposite elements balance each other. In any work of art which has an artistic value, there is an opposite balance that has been analyzed very well. Success can be achiaved only when an opposite plait has been obtained in all works.The fiction of the artwork depends on the contradiction of the sections following each other. The impressions and effects evoked by the works, perceptional changes, form-content, expresion, materials and techiques, the contradictions throughout the historical development, there fore dialectic have their own functions. IllThe dialectic function-according to the places of the form elements- which analyzes, combines, balances, quiding forward or backward is the basis of all artworks. The dialectic side of art provided the evolution of various art theories and trends. IV