Resimde lekesel anlatım
Intelligent stainy in painting
  1. Tez No: 98531
  2. Yazar: SERPİL KAPAR UZAR
  3. Danışmanlar: PROF. HASAN PEKMEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET“Resimde Lekesel Anlatım”başlıklı sanat eseri çalışması raporunda resimler kendi plastik sorunları içinde ele alınıp hem teorik hem de sanat eseri üretimi açısından irdelenmiştir. Bireyin çevresindeki nesne ve nesne gruplarını nasıl algıladığı ve bunların tuvale nasıl yansıtıldığı araştırılmıştır. Nesne ile kurulan ilişki algılama ile başlar. Bireyin kültürel ve görsel birikimleri, dünyaya bakış açısı görsel algılamayı etkileyen önemli bir faktördür. Sağlıklı gören iki bireyin çevresindeki nesnelerin konumunu, biçimini, rengini aynı şekilde görmesine rağmen bu bireylerin plastik kaygılar çerçevesinde görünenleri seçme, ayrıştırma ve tuval üzerinde yeniden düzen oluşturma eylemleri birbirinden farklı olacaktır. Doğa düzeninden çıkışla oluşturulan resimler, ressamın yeniden kurgulama süreci sonunda ortaya çıkan ürünleridir. Kişinin görsel deneyimleri sanatsal yaratmada plastik kaygıları oluşturur. Bu plastik kaygıların çözümü özgün ve özgür dili oluşturmada etkin rol oynar. Resimlerin plastik kurgusunu oluşturan leke, renk, çizgi, ton değerleri, biçim, form, doku, espas, perspektif, denge, kontrast, oran- orantı, ritm vb. öğeler çözümlenmesi gereken sorunlar olarak ortaya çıkar. Bu öğelerin birbirleriyle ilişkileri yeniden düzenleme mantığı içinde ele alınmalıdır. Çünkü resim bir kurgudur. Resmi oluşturan plastik öğelerin birbirinden bağımsız düşünülmesi olanaksız olmasına karşın bu değerlerden bazıları diğerlerinden ön plana çıkabilmektedir. Ressamın algısal gücü, görsel birikimleri ve yukarıdasaydığımız plastik öğelerin kullanış biçimi kişisel plastik diline yön veren önemli bir etkendir. Rapor kapsamındaki resimlerde kontrast ton değerleri araştırılmış, bu araştarmaları lekesel anlatıma götüren koşullar izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In the report of the work of art titled“tachist expression in painting”, paintings were considered within their plastic problems and examined theoretically and with respect to production of the work of art. It was researched that how an individual perceive the objects and object groups around and how these were reflected to a Canvas. Relation between the object starts with perception; and the individual's cultural and visual experiences and his/her point of view to the environment are significant factors that affect visual perception. Although two individuals, who can see in good manner, observe similarly statue, shape and colour of the objects around them; their actions of selecting, decomposition and rearrange the things on a Canvas will be different from ech other in the frame of plastic problem. Paintings created out of natural order are the products reslted at the end of reconstruction process. Visual experiences of an individual format plastic problems in creation of art. Solution of such plastic problems plays an effective role in creation of unique and independent language. Some elements like aquatint, colour, line, tone values, shape, form, texture, space (espas), perspective, balance, contrast, range, proportion, rhythm, etc. are problems to be solved. Interrelations of these elements should be considered within rearrangement manner. Because painting is a construction.IV Some of the plastic elements which forms the painting can precede to others in spite considering them free from others is impossible. Using of painter's perceptional power, visual experiences and abovementioned plastic elements are important factors that direct personal plastic language. The contrast tone values have been examined in the report and the conditions which directs such examination through tachist expression have been followed.