Temel eğitimde görsel sanatlar eğitimi dersinde görsel dengenin kavratılması
The comprehension of visual balance in the basic education of visual art
- Tez No: 211670
- Danışmanlar: DOÇ. NUR GÖKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Temel Eğitim Görsel Sanatlar Eğitimi dersinde Görsel dengenin kavratılmasının önemi büyüktür. Tasarım ilkelerinden olan denge kavramı, tüm diğer eleman ve ilkeleri de içinde barındıran bir yapıya sahiptir.Dengenin resimde kullanımıyla görsel bir uyum ve bütünlük sağlanır. Böylece yapılan çalışma, bizde haz alma duygusunu artırıcı bir etki yaparak, birbiriyle kopuk olmayan ve resmin bütününü algılamamızı sağlayan bir sonuca ulaşır.Bu çalışmada okullarda görsel denge kavramı anlatılarak, uygulamanın öncesi ve sonrasını karşılaştırmaya yönelik bir yöntem uygulanmıştır. Denge konusunda, uygulamaya yönelik gerekli araştırma yapılarak konu, çocukların seviyelerine uygun bir süzgeçten geçirilmiştir. Uygulama ilkokul 1. kademede uygulanarak, iki aşamalı olarak sürdürülmüştür. İlk aşamada çocuklara denge kavramı anlatılmadan belirlenen bir konu resmedilerek uygulanmış, ikinci aşamada konu gerekli ölçüde anlatılarak aynı konuyu resmetmeleri sağlanmıştır. Uygulamada teknik ve tekniğin gerektirdiği malzeme seçmimi serbest bırakılmıştır. Sonuç olarak, konunun algılanmasında yaş ve sınıf seviyelerine göre başarı farklılıkları gözlenmiştir. Daha küçük yaş seviyelerindeki sınıflarda bazı öğrencilerce, konunun tamamen kavranamadığı denge konusunun günlük hayatta kullanılan denge kavramıyla sınırlı kaldığı görülmüştür.Genel olarak uygulama dönütlerinde başarı sağlanarak denge konusu üzerinde yoğunlaşılmış; renk, zıtlık, kompozisyon etkisinin dağılımının uygulandığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The comprehension of visual balance in the Basic Education of Visual Art is very important. Because the balance concept is one of the main elements of designing and it is also covering all other fundamentals.By using balance in art, visual congruity and entirety can be ensured. By the way, the study will increase the delight that we got from the piece and it also let us to perceive the art as whole.The method that used in this study is to compare effect of ?visual balance concept? before and after its explanation and implementation in schools. After the necessery research that can be useful for the implementation of balance concept, we adapted them to the levels of students that took part in our sample. Implementation was made by using two stages and to primary school students who were attending first part of primary education. In the first stage, students drawed a specific subject without explanation of balance concept, after this step, the balance concept explained to the students and our study moved to second stage. In this stage students drawed same subject by using balance concept. In this study the way of the drawing and the instruments that drawing thecnic need was free. As a result, in perception of the subject, we observed differences according to levels and ages of the students. The students who are younger was restricted by the balance concept that they used in their daily life.Generally this study is successfull for proving the effect of balance concept that is supported by nutshelly colouration, contrast and composition effect usage.