Tarihsel yapıların üç boyutlu bilgisayar animasyon ile görselleştirilmesi (Aizonai-Çavdarhisar-Zeus Tapınağı örneği)
  1. Tez No: 51438
  2. Yazar: SABAHATTİN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. YALÇIN DEMİR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Teknolojinin 20. yüzyılda dev adımlarla ilerlemesi ve özellikle elektronik alanında çok önemli aşamaların gerçekleştirilmesi toplum yaşamında önceden saptanması güç gelişmeleri getirmiştir. Sürekli yenilenen teknolojiler, sanatı değişik planlarda etkilemiş, eski sanat dallarında çeşitli önemli değişmeler yaratmış ya da yeni anlatım biçimlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu anlatım biçimlerinin en çarpıcı örneği bilgisayar animasyon alanındaki gelişmelerdir. Günümüzde bilgisayar, bilgi ve sanat kavramlarını ilişkilendiren yeni bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, tarihi antik yerlerin üç boyutlu bilgisayar animasyon sistemleri ile, yeniden görselleştirilmesi irdelenmiş ve Aizonai Zeus tapınağı örneği ile pekiştirilmeye çalışılmıştır. Üç boyutlu animasyon sistemleri ile, eski kültürlerin izlerini yeniden görselleştirmek mümkündür. Bu yeni bakış açısı, bizim eski kültürleri anlamamıza ve gelecek kuşaklara aktarma işlevinde önemli bir araç durumundadır. Bu tür yapılan görsel leştirmeler ile izleyiciye, eski kültürlerin bıraktığı izleri ilk konumundaki gösterimi sunulabilir. Ayrıca izleyicinin, günümüzle ilişki kurarak daha bilinçli bilgilenim ve öğrenme süreci yaşamasında önemli bir araç olabilir. Anadolu'da yaşamış sayısız uygarlığın bıraktığı kültür mirası göz önüne alındığında, üç boyutlu bilgisayar animasyon ile yeniden görselleştirme yöntemi, geçmiş kültürlerin ve uygarlıkların günümüzde anlaşılmasına ve bugünün sanatı ile karşılaştırılmasında oldukça önemli bir araç olabilir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the twenty century, developments of technology with a huge steps, especially has been effected elecronics field and brought very important changes in societies' social life. This continously renewed technologies have been effected on the arts from different points of view. And also, this has been brought and caused a new telling (saying) style for the old arts and its their branches One of the important and striking telling style example has been occured in computer animation field. In today, computer is a well known and the newest medium which combine information and art concepts together. In this study is tried to conduct of revisualisition of the antique places via three dimensions computer animation technique on Aizonai Zeus Temple example, in Kütahya. It is quite possible to revisualisition old cultural cues or signs via three dimensions computer animation technique. This is a new approach or looking perspective. This approach will be very useful for understanding old cultures and to transfer them to the new generations. With this kind visualization, it is quite possible to transfer old cultures cues and sings to the viewers as they are in those days. Beside this, again this approach is useful for the viewers to establish relationship dealing with our days. So that, viewers can be obtain more conscious informing and learning period in their life. If we think of the countless civilizations in Anatolia, revisualisition of the antique places with the three dimensions computer animation technique will be very important medium to understand old cultures and to compare today's art which are occured in Anatolia, by the old civilizations.