Batı geleneğinde aşk, cinsellik ve ölüm: Tristan ve Isolde
Love, sexuality and death in the western tradition: Tristan and Isolde
  1. Tez No: 514399
  2. Yazar: ESMA TEZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ŞEBNEM SUNAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 480
Özet
Batı geleneği uyarınca kadın ve erkeğin birbirleri karşısında, birbirlerini tamamlayan bir ötekilik arz ettikleri varsayılmaktadır. Slavoj Žižek, Batı geleneğinin temelinde yatan platonik-Hıristiyan ilahiyatı doğrultusunda geliştiğini belirlediği bu varsayım neticesinde, cinsiyet farkıyla yaratılmışlıktan ötürü kadın ile erkek arasında bir yarık tespit etmektedir. Bu yarığın varlığının Batı geleneğinin en büyük skandalına işaret ettiğini ileri sürmektedir. Bu çalışmada Žižek'in bu savından hareketle, XII y.y. Ortaçağ Alman edebiyatına örnek teşkil eden Gottfried von Strassburg'un Tristan und Isolde metninde yer alan aşk, cinsellik ve ölüm motiflerinin çözümlenmesiyle, kadın ile erkek arasında tespit edilen bu ontolojik yarığın Batı geleneğinin varlıkbilimsel alımlaması gereği nasıl tezahür ettiği incelenmektedir. Söz konusu çözümlemenin kuramsal temelini başta Lacan'ın arzu kuramı olmak üzere, Alexander Kojève, Freud, Bataille, René Girard ve Joan Copjec'in bu bağlamdaki savları oluşturmaktadır. Çalışmada varılan netice, kadın ile erkek arasında mevcut olduğu saptanan ontolojik yarığın, kendisini platonik-Hıristiyan ilahiyatı üzerine inşa eden Batı geleneğinin iç söyleminde barındırdığı bir çelişkiden ileri geldiği yönündedir. Bunun yanı sıra, söz konusu çelişkinin Žižek'in ifade ettiği gibi, sadece varlık bilimsel bir meseleye değil, bilfiil ontik düzeyde bir sorunsala işaret ettiği ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is presumed that, in accordance with Western tradition, women and men constitute an Otherness which complements each other. As a result of this presumption Slavoj Žižek, in relation to Western tradition that rests on the foundation of platonic-Christian theology, indicates a crack between women and men due to sexual difference through creation. It is suggested that this crack points out the biggest scandal of Western tradition. In light of this view presented by Žižek and the analysis of love, sexuality and death motifs included in the Tristan und Isolde text by Gottfried von Strassburg that serves as an example of XII. century Medieval German literature, this ontological crack found between women and men and how it manifests itself due to the ontological perception of Western tradition is examined in this study. In particular the theory of desire by Lacan and the views presented by Alexander Kojève, Freud, Bataille, René Girard and Joan Copjec forms the theoretical foundation of this analysis. This study concludes that the presence of the ontological crack between women and men stems from a discrepancy residing within the internal discourse of Western tradition that builds itself on top of platonic-Christian theology. Furthermore, an attempt is made to demonstrate that this discrepancy, as mentioned by Žižek, not only points out an ontological issue, but actually points towards a problematique at an ontic level.