Sezgisel smooth topoloji
Intuitionistic smooth topology
- Tez No: 514413
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİM BEKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde öncelikle çalışmanın tarihi süreci ele alınmıştır. İkinci bölümde ise bulanık kümelerin genel özelliklerine değinilmiş bulanık topolojik uzay tanımı verilmiştir. Ayrıca bu bölümde sezgisel bulanık küme kavramı tanıtılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde sezgisel bulanık küme kavramının bazı özellikleri kullanılarak çeşitli teoremler ispatlanmıştır. Tezin dördüncü bölümde ise Sostak anlamında sezgisel bulanık topolojik uzay tanımı ve özellikleri verilmiştir. Son olarak bu bölümde bulanık (r,s)-yarı açık küme ve bulanık (r,s)- yarı kapalı küme tanımları incelenmiştir. Tezin son bölümde ise tartışma ve sonuç kısmı verilmiştir. Anahtar kelimeler : Bulanık kümeler, Sezgisel bulanık topoloji, Sostak anlamında sezgisel bulanık topolojik uzay, bulanık (r,s)- yarı açık küme ve bulanık (r,s)- yarı kapalı küme.
Özet (Çeviri)
This study consists of five parts. In the first part of the study, the historical process of study is was first considered. In the second part, the definition of fuzzy topological spaces is given, which refer to general properties of fuzzy clusters.In addition, this section introduces the concept of ıntuitionistic fuzzy sets. In the third part of thesis, various theorems have been proved by using some features of the concept of ıntuitionistic fuzzy sets. In the fourth part of the thesis, definition and properties of topological space in the sense of Sostak are given. Finally, in this section, fuzzy (r,s)-semiopen cluster and fuzzy (r,s)- semiclosed cluster definitious are examined. In the last part of the thesis, discussion and conclusion part are given. Key Words : Fuzzy topology,intuitionistic fuzzy sets, intuitionistic fuzzy topological space in Sostak'ın sense fuzzy (r,s)-semiopen cluster and fuzzy (r,s)-semiclosed cluster.