Dijital ile ofset baskı tekniklerinde, vektör harita üretiminin baskı kalitesine etki eden parametrelerin karşılaştırılması
The comparison of the parameters that effect the print quality of vektor map production in digital and offset printing techniques
- Tez No: 514414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİTHAT YILMAZ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Matbaacılık, Fine Arts, Typography
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmayla, ofset ve dijital baskı sistemleri ve renk bilgisi hakkında genel bilgiler ortaya konulacak ve yapılan test baskı çalışmalarıyla renk evrenleri arasındaki farklılıklarının tespit edilmesi sağlanacaktır. Ayrıca topoğrafik vektör harita üretiminde kullanılan ofset ve dijital baskı sistemlerinin kalite, renk evreni, trapping değerleri ve nokta kazançları açısından karşılaştırmaktır. Dolayısıyla ülkemizde ve dünyada oldukça yeni olan bu sistemlere ait araştırmacıların ve uygulamacıların yararlanabileceği, matbaacılık sektöründe faaliyet gösteren firmaların yatırım kararlarını alırken başvurabilecekleri bir doküman oluşturulması amaçlanmıştır. Bu amaçla oluşturulan test baskı skalarının trapping değerleri spektrofotmetre ile yapılan ölçümlerde sıvı tonerli dijital baskı sisteminde üst üste mürekkep kabulünün ofset baskı sistemine göre homojen ve yüksek oranda olduğu tespit edilmiştir. Ofset baskı ve sıvı tonerli dijital baskı sistemlerinde kullanılan görsel resimler, renk dağılım skalası ve gri balans dengesi kontrollerinde çıplak göz ile yapılan kontrollerde profesyonel bakış ile ayırt edilemeyecek şekilde baskı sonuçları elde edilmiştir. Yazı ve çizgi kenar keskinliğinin ofset baskı sisteminde ve sıvı tonerli dijital baskı sistemlerinde kalite açısından gözle görülür fark olmadığı; ancak yapılan mikroskobik ölçümlerde 8-10 düzeyinde farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. 115 g/m2 Mat kuşe ve 90 g/m2 I. Hamur harita kâğıdı baskıaltı malzemelerine yapılan testler sonucunda, dijital baskı 115 g/m2 mat kuşe baskıaltı malzemesinin en geniş renk evrenine sahip olduğu tespit edilmiştir. Ofset baskı 115 g/m2 mat kuşe baskıaltı malzemesi ikinci büyük renk evrenine sahiptir. Ofset Baskı 90 g/m2 I. hamur baskıaltı malzemesinin en küçük renk evrenine sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With this study, general information of the offset and digital printing systems as well as color information will be given and differences between the color scales will be figured out. Besides, the offset and digital printing methods used in the production of vector map will be compared in terms of the quality, color scale, trapping value and, dot gain. As a result, it is aimed to create a document that researchers and practitioners can benefit and firms in the printing sector can consult when taking investment decisions. A naked-eye control of the color distribution scale and grey balance of the visuals used in the offset printing and liquid-toner digital printing systems revealed printing results that could not be distinguished with a professional look. It was found that there was no observable difference in quality between the offset printing system and the liquid-toner digital printing systems in terms of letter and line edge sharpness; however, microscopic measurements revealed a difference at the level of 8-10 . As a result of the tests conducted on under print materials of 115 g/m2 matte coated paper and 90 g/m2 I. uncoated map paper, it was found that the digital print 115 g/m2 matte coated under print material had the largest color space. Offset print 115 g/m2 matte coated under print material had the second largest color space. It was determined that the grade I. uncoated paper under print material had the smallest color space.