Impact of neopatrimonialism on the trajectory of the conflict in Syria
Neopatrimonyalizmin Suriye'deki çatışmanın gidişatı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 514415
  2. Yazar: BELAL SALAYMEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TÜR KÜÇÜKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tez, Esad yönetiminin doğasının Suriye'de 2011 ayaklanmasının ardından gerçekleşen çatışmanın gidişatı üzerindeki etkisini anlamaya çalışmaktadır. Tezde, Suriye'de 1970'den bu yana devam etmekte olan Esad yönetiminin neopatrimonyal bir yönetim örneği olduğu savunulmaktadır. Tez, neopatrimonyal kavramsallaştırmasını, kavramın Weberyan kökenine doğru izini sürerek ayrıntılandırmaktadır. Kavramın evrimini, 'gelenksel' patrimonyalizmden modern 'neo' patrimonyalizme kadar izlemektedir. Tez, neopatrimonyal yönetimin, iktidarını, yönetimin kişiselleştirilmesi, patronaj ve klientalizm ağları ile sağlamlaştırdığını savunmaktadır. İleri sürülen iddia, Esad yönetiminin, neopatrimonyalizm aracılığıyla, patrimonyal tahakkümünü sağlamlaştırdığı ve patronaj ve klientalism ağlarıyla topluma olduğu kadar bürokratik alana da nüfuz ettiğidir. Tez, neopatrimonyalizmin yönetimin dayanıklılığını beslediğini, çatışmanın sonuçlarını yönetimin yeniden dengelenmesi ve belirsiz bir devrim arasında gelip giden bir durumla sınırladığını ve ülkeyi bir iç savaş durumuna sürükleyen gidişatı etkilediğini iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to understand the impact of the nature of the Assad regime on the trajectory of the conflict which took place in Syria following the 2011 uprising. It argues that the Assad regime which has been ruling Syria since 1970 represents a case of neopatrimonial regime. The thesis elaborates the neopatrimonial conceptualization tracing the concept back to its Weberian roots. It follows the evolution of the concept from the 'traditional' patrimonialism to the modern 'neo' patrimonialism. The thesis claims that the neopatrimonial regime consolidates its power through personalization of the regime, patronage and clientelism networks. The claim puts forth is that through neopatrimonialism, the Assad regime was able to consolidate its patrimonial domination and penetrate the bureaucratic realm as well as the society through the patronage and clientelism networks. The thesis argues that the neopatrimonialism had fostered the durability of the regime, and limited the outcomes of the conflict to a rocking between a re-stabilization of the regime and an uncertain revolution, and has influenced the trajectory of the conflict which dragged the country into a state of civil war.