Geliştirilmiş anason hatlarında verim ve kaliteyi etkileyen agronomik, morfolojik ve fizyolojik farklılıkların belirlenmesi üzerinde araştırmalar
The studies on determination of the agronomic, morphological and physiological differences affecting yield and quality of improved anise lines
  1. Tez No: 514416
  2. Yazar: GÜLSÜM BOZTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma Bornova ekolojik koşullarında, farklı orijinli geliştirilen anason (Pimpinella anisum L.) hatlarında verim ve kaliteye etki eden agronomik, morfolojik ve fizyolojik farklılıkların belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Deneme, E.Ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Deneme Alanında 2017 yılı üretim sezonunda, tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Ele alınan 10 anason hattında morfolojik, agronomik ve kalite özelliklerinden bitki boyu, şemsiye çapı, toplam dal sayısı, meyveli dal sayısı, biyolojik verim, tane verimi, hasat indeksi, bin tane ağırlığı, uçucu yağ oranının yanı sıra Oransal Büyüme Miktarı [OBM] ve Net Asimilasyon Oranı [NAO] gibi bazı büyüme parametreleri belirlenmiştir. Anasonda büyüme parametreleri yavaş vejetatif dönem (çimlenme sonrası-çiçeklenme öncesi) ve hızlı vejetatif dönem (çiçeklenme öncesi-tohum olgunluğu) olmak üzere farklı fenolojik dönemlerde incelenmiştir. Araştırma sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde; bitki boyu 43,00-48,40 cm, şemsiye çapı 6,71-8,76 cm, toplam dal sayısı 6,20-8,80 adet/bitki, meyveli dal sayısı 4,70-7,20 adet/bitki, biyolojik verim 130,54-180,55 kg/da, tane verim 50,85-69,47 kg/da, hasat indeksi %31,00-42,24, bin tane ağırlığı 2,27-3,10 g, uçucu yağ oranı %1,83-2,58 arasında değişmiştir. En yüksek OBM 63,58 (mg/g.gün) ve 84,58 NAO (g/m2.gün) değerleri hızlı vejetatif dönemde 3 No'lu genotipten elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to explore agronomic, morphological and physiological differences, which effects yield and quality of anise breeding lines in Bornova ecological conditions. A field experiment was conducted in the experimental fields of Ege University Faculty of Agriculture, Department of Field Crops in completely randomized blocks design with three replications during 2017 growing season. In 10 anise genotype, agronomic, morphological and quality characteristics; plant height, umbrella diameter, total number of branches, fruit number of branches, biological yield, grain yield, harvest index, thousand grain weight, essential oil rate were determined whereas growth parameters; Relative Growth Rate (RGR) and Net Assimilasion Rate (NAR) were calculated for different phenological periods (slow vegetative stage [(post-germination)-(pre-blooming)] and rapid vegetative stage [(pre-blooming)-(maturity)] of 10 anise genotypes. According to the results of the research; plant height ranged between 43,00-48,40 cm while umbrella diameter 6,71-8,76 cm, total number of branches 6,20 -8,8 branches /plant, number of fruit branches 4,70-7,20 branches /plant, the biological yield 130,54-180,55 kg/da, the grain yield 50,85-69,47 kg/da the harvest index 31,0-42,24%, and the 1000¬-grain weight 2,27-3,10 g, the essential oil rate 1,83-2,58% respectively. The highest RGR (63,58 mg/g.day) and NAR (84,58 g/m2.day) values were recorded at rapid vegetative stage of Genotype-3.