Ketiapinin reprodüktif toksisitesinin erkek sıçanlarda değerlendirilmesi
Assessment of reproductive toxicity of quetiapine in male rats
- Tez No: 514420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM ILGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Atipik antipsikotik bir ilaç olan ketiapinin (KET) erkeklerde seksüel fonksiyon bozukluklarına neden olduğu rapor edilmekle birlikte erkek reprodüktif sistem üzerine toksik etkilerinin değerlendirildiği herhangi bir çalışmanın bulunmadığı dikkat çekmektedir. Bu tez çalışması kapsamında erkek sıçanlara 10, 20 ve 40 mg/kg KET'in tekrarlayan dozlarda 28 gün süreyle oral olarak uygulanmasıyla ajanın reprodüktif toksik etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda sıçanlarda sperm konsantrasyonu, motilitesi, morfolojisi ve DNA hasarı belirlenmiş ve testis dokusu histolojik olarak incelenmiştir. Ayrıca reprodüktif fonksiyonların regülasyonunda rol oynayan hormonlar olarak serum folikül stimüle edici hormon (FSH), luteinleştirici hormon (LH) ve testosteron seviyeleri ile reprodüktif patolojilerde rol oynayan oksidatif stresin biyogöstergeleri olarak testis dokusunda glutatyon (GSH), katalaz (KAT), süperoksit dismutaz (SOD) ve malondialdehit (MDA) seviyeleri belirlenmiştir. Sonuçlara göre, KET uygulanan gruplarda sperm konsantrasyonunun ve normal sperm morfolojisinin azaldığı ve yüksek doz KET uygulanan grupta belirgin olmak üzere testiküler yapıda patolojik bulguların indüklendiği tespit edilmiştir. 20 ve 40 mg/kg KET uygulanan gruplarda serum LH ve testosteron seviyelerinin azaldığı belirlenmiştir. Ayrıca KET uygulanan gruplarda testiküler dokuda KAT ve SOD seviyeleri azalırken MDA seviyelerinin artması KET ile indüklenen oksidatif stresin göstergeleri olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, KET uygulaması ile sıçanlarda reprodüktif toksik etkilerin indüklendiği ve gözlenen bu patolojiye hormon seviyesindeki değişikliklerin ve testiküler oksidatif stresin eşlik ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although it is reported that quetiapine (KET), which is an atypical antipsychotic drug, causes sexual dysfunction in men, it is noteworthy that there is not any study evaluating the toxic effects of KET on male reproductive system. In the scope of this thesis, it was aimed to evaluate the reproductive toxic effects of KET by oral administration of 10, 20 or 40 mg/kg of it to male rats for 28 days. In accordance with this purpose, sperm concentration, motility and morphology and DNA damage were determined and histopathological examination of testis tissue was carried out in rats. Also, the levels of serum follicle stimulating hormone (FSH), luteinizing hormone (LH) and testosterone, which play roles in the regulation of reproductive functions, and the levels of glutathione (GSH), catalase (KAT), superoxide dismutase (SOD) and MDA which play roles in reproductive pathologies as oxidative stress biomarkers, were determined. Sperm concentration and normal sperm morphology were decreased in KET- administered groups and pathological findings were evident in the testicular structure of the high-dose KET-administered group. It was determined that serum LH and testosterone levels were decreased in the 20 and 40 mg/kg KET-administered group. In addition, decreases of KAT and SOD levels in testis tissue and increases of MDA levels in the KET-administered groups were determined and evaluated as the markers of the oxidative stress induced by KET in the testis. In conclusion, it was determined that reproductive toxic effects were induced in rats by KET administration and this pathology was accompanied by the alterations of the hormone levels and testicular oxidative stress.