Ketiapinin uyku deprivasyonu ile indüklenen şizofreni benzeri hayvan modelindeki davranışsal etkilerinin incelenmesi
Investigation of behavioral effects of quetiapine in an animal model of schizophrenia-induced by sleep deprivation
  1. Tez No: 829663
  2. Yazar: ÖZNUR ÖZGE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT KARAHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Neurology, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Duyusal motor kapılamadaki eksiklikler, şizofreninin davranışsal endofenotiplerini preklinik olarak modellemek için kullanılır. 72 saat Uyku deprivasyonu (UD), uyaran öncesi inhibisyonu bozar, ancak ketiapinin (QET) etkisi büyük ölçüde bilinmemektedir. Bu çalışmada, akut ve kronik QET kullanımının sensorimotor kapılama, metabolizma ile öğrenme ve bellek üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada ağırlıkları 250-300 gr arası değişen altı grup (n=42) erkek Wistar Albino rat kullanıldı. UD, 72 saat boyunca bir su tankında modifiye çoklu platform tekniği kullanılarak gerçekleştirildi. QET, fizyolojik serum çözeltisi içinde çözündürülerek akut (4 gün) ve kronik (30 gün) intraperitonel olarak uygulanmıştır. Çalışmamız, akut ve kronik QET'in ön uyaran aracılı inhibisyonu (ÖUAİ), uzun ve kısa süreli hafıza için yeni nesne tanıma testi (YNTT) ile metabolizmaya yönelik etkisi için toplanan kan serumlarından Aspartat aminotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT), ÜRE ve kreatinin (CRE) seviyelerini araştırdığımız iki deneyden oluşmaktadır. İlk deneyde, QET'nin akut ve kronik etkisi kontrol grubu üzerinde test edildi. İkinci deneyde, ÖUAİ'yi bozduğu için bir model olarak 72 saatlik UD kullanıldı ve 72 saat UD uygulanan gruplarda akut ve kronik QET'in etkileri test edilmiştir. Bulgular: Kontrol grubu ile 72 saat uygulanan UD grubu karşılaştırıldığında; uzun ve kısa süreli hafıza ile sensorimotor kapılama bozulmuştur, irkilme genliğini ve +4 dB, +8 dB ve +16 dB ön darbe yoğunluklarında %ÖUAİ'yi azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: Deficiencies in sensory-motor gating are used to preclinically model behavioral endophenotypes of schizophrenia. 72 h Sleep deprivation (UD) impairs pre-stimulus inhibition, but the effect of quetiapine (QET) is largely unknown. In this study, it was aimed to evaluate the effects of acute and chronic use of QET on sensorimotor gating, metabolism, learning and memory. Materials and Methods: Six groups (n=42) male Wistar Albino rats weighing between 250-300 g were used in this study. UD was performed using a modified multi-platform technique in a water tank for 72 hours. QET was dissolved in physiological saline solution and administered acutely (4 days) and chronically (30 days) intraperitoneally. Our study demonstrated the acute and chronic QET affect on pre-pulse inhibition (PPI), Aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), UREA, creatinine (CRE) levels to understand its metabolic effects, novel object recognition test (YNTT) for long and short-term memory. In the first experiment, the acute and chronic effect of QET was tested on control groups. In the second experiment, the 72-hour UD model was used as a model for the UD-induced impairment of the PPI response. Here, the effects of acute and chronic QET were tested in groups that underwent UD for 72 hours.