Vajinal mikrobiyotanın bakteriyel vajinozis ve human papillomavirus ile ilişkisinin araştırılması
İnvestigation of the relationship between vaginal microbiota and bacterial vaginosis and human papilloma virus
- Tez No: 514429
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KALELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Vajina, sağlık üzerine önemli etkileri olan çok sayıdaki bakteri türlerini barındırır. Vajinadaki mikrobiyal türlerin tipleri ve oranlarındaki değişiklikler hastalığa neden olabilir. Çalışma; vajinal mikrobiyotanın bakteriyel vajinozis ve Human papillomavirus ile ilişkisinin araştırılması amacıyla planlanmıştır. Mart 2017 – Ekim 2017 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi Eğitim Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran 145 kadın değerlendirilmeye alındı. Çalışmaya 121 kadın dahil edildi. Yapılan Gram boyama değerlendirme sonucu, bakteriyel vajinozis (BV) negatif Nugent skoru (NS) 0-3 %39,7 (n=48) BV ara değer NS 4-6 %21 (n=26) BV pozitif NS 7-10 %38,8 (n=47) olarak tespit edildi. BV görülme oranı %38,8 olarak bulundu. BV pozitifliği en fazla 3. ve 4. dekatta görüldü. Kişilerin adet dönemleri (p=0.019), son ilişki zamanı (p=0,027), cinsel ilişkide korunan ve korunmayan kişiler arasında (p=0.002) istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulundu. BV pozitif ve negatif grupların laktobasil tür sayısı ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Araştırılan (G.vaginalis, Megaspheara, BVAB2, Provetella spp., M.mulieris, Leptotrichia/Sneathia) tür sayısı ortalaması BV pozitif örneklerde, BV ara değer ve BV negatif örneklere göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0,001). L.iners tüm örneklerde en sık saptanan Lactobacillus türü idi. M.mulieris sadece BV örneklerinde tespit edildi. Megaspheara (p=0,036), BVAB2 (p=0,036), Provetella spp. (p=0,036) ve Leptotrichia/Sneathia (p=0,036) dahil olmak üzere dört bakterinin BV ile ilişkili olduğu bulundu. BV ile ilişkili birkaç bakteri grubu birbirleriyle kuvvetle ilişkiliydi. Provetella spp. - Megaspheara, Provetella spp. - Leptotrichia/Sneathia ve Provetella spp.
Özet (Çeviri)
İnvestigation of the relationship between vaginal microbiota and bacterial vaginosis and Human papilloma virus Dr. Sedef Zeliha ÖNER The vagina contains a large number of bacterial species with important health effects. Changes in the types and ratios of microbial species in the vagina can cause disease. Research was planned to investigate the relationship of vaginal microbiota and bacterial vaginosis and Human papillomavirus. Between March 2017 and October 2017, 145 women who applied to Pamukkale University Training and Research Hospital Obstetrics and Gynecology Clinic were evaluated. 121 women were included in the study. As a result of the gram staining assessment made, BV negative NS 0-3 % 39,7 (n=48) BV intermediate value NS 4-6 %21 (n=26) BV positive NS 7-10 %38,8 (n=47). The rate of BV was 38.8%. BV positivity was seen most at 3rd and 4th decades. There was a statistically significant difference between menstrual periods (p=0.019), last relationship time (p=0,027), and sexually protected and unprotected persons (p=0.002). There was no significant difference between the BV positive and negative groups in terms of the number of lactobacilli species by post hoc examination. Bacterial number average (G. vaginalis, Megaspheara, BVAB2, Provetella spp., M. mulieris, Leptotrichia / Sneathia) investigated by post hoc examination in BV positive samples, BV was significantly higher than intermediate values and BV negative samples (p=0.001). L.iners were the most frequently detected Lactobacillus species in all samples. M.mulieris was detected only in BV cases. Megaspheara (p=0.036), BVAB2 (p=0.036), Provetella spp. (p=0.036) and Leptotrichia / Sneathia (p=0.036) were found to be associated with BV. Several groups of bacteria associated with BV were strongly associated with each other. Provetella spp. - Megaspheara, Provetella spp. - Leptotrichia / Sneathia and Provetella spp.