Prediyabet hastalarında total bilirubin iskemi modifiye albümin ilişkisi
The correlation between serum ischemia-modified albumin and total bilirubin in prediabetic patients
- Tez No: 514428
- Danışmanlar: PROF. GÜL GÜRSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Prediyabet diyabetin kendisi gibi enflamatuar bir süreçtir. Bu çalışmada PDM hastalarında endojen non-enzimatik antioksidan olan total bilirubin ile kardiak iskemi ve enflamasyon markırı olan iskemi modifiye albümin arasında ilişki olup olmadığı amaçlandı. Çalışmaya ek kronik hastalıkları olmayan sigara ve alkol kullanmayan ve rutin biyokimyasal analizleri için başvuran 100 olgu dahil edildi. 50 olgu yeni tanı PDM, 50 olgu kontrol grubu olarak belirlendi. Olguların açlık kan örnekleri alındı. 4000 RPM de santrifüj edildi ve plazma kısmı -80 ° C'de saklandı. IMA absorbansı ise Bar-Or'un spektrofotometrik metoduyla analiz edildi. Çalışmamızda IMA düzeylerini bireylerin albümin sonuçlarına göre düzelttik. Çünkü daha önce yapılan çalışmalarda IMA düzeylerinin albümin düzeyleri ile negatif korelasyon gösterdiği ve IMA düzeylerinin albümin düzeylerine göre düzeltilmesi gerektiği belirtilmiştir. Biz de bunlardan Lippi ve arkadaşlarının önerdiği formülü kullandık. IMA düzeylerini düzeltmek için önerilen formül: Albümine Uyarlanmış IMA (D-IMA)= (Bireyin Serum Albümin Konsantrasyonu/ Grubun Medyan Albümin Konsantrasyonu) x Bireyin IMA Düzeyidir. IMA ve albümine göre düzeltilmiş IMA(D-IMA) PDM hastalarında kontrol grubuna göre istatiksel anlamlı olarak yüksekti. Bu sonuç literatür ile uyumluydu. Total bilirubin ve IMA ve D-IMA arasında korelasyon saptanmadı. IMA ve D-IMA albümin dışında diğer metabolik parametreler ile de korelasyon saptanmadı. albümin ile D-IMA ve IMA arasında negatif korelasyon saptandı ki bu da literatür ile uyumluydu. IMA ve D-IMA düzeylerinin prediyabetik grupta daha yüksek olması prediyabetik hastaların hem aterosklerotik risk faktörleri hem de oksidatif stres açısından kontrol grubuna göre daha fazla risk altında oldugunu düsündürmektedir. Çalışmamız prediabetik hastalarda endojen antioksidan total bilirubin ve oksidasyon markırı IMA arasındaki ilişkiyi araştıran ilk çalışmadır. Bu mekanizmaları anlamak açısından daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Prediabetes is a inflammatory state as diabetes. The aim of this study was to investigate the correlation between endogenous non-enzymatic antioxidant total bilirubin and cardiac ischemia and inflammation marker ischemia-modified albumin. A total of 100 cases were included who did not have any additional chronic diseases, did not use alcohol and cigarette, and applied for routine biochemical analysis. 50 cases were identified as new diagnosis PDM, 50 cases as control group. Fasting blood samples were taken from the cases. Centrifuged at 4000 RPM and the plasma fraction was stored at -80°C. IMA absorbance was analyzed by Bar-Or spectrophotometric method. In our study, we adjusted the IMA levels in accordance with the albümin levels, because in some studies which were made before, it was stated that IMA levels show a negative correlation with the albümin levels and the IMA levels should be adjusted in accordance with albümin levels. In our study, we used the formula which Lippi and his friends recommended. The formula which is recommended to adjust the IMA levels: IMA which was adapted to the albümin (D-IMA) = (The Serum Albümin Concentration of the Individual/Group the Concentration of Median Albümin) x The IMA Level of the Individual. IMA, the ischemia-modified albümin which was modified in accordance with albümin (D-IMA) levels were significantly higher in prediabetic patients than control group and the difference was statistically significant. This result was compatible with literature. No significant correlation was found between IMA, D-IMA and total bilirubin. Also no significant correlation was found between IMA, D-IMA and other biochemical parameters except albumin. A negative correlation was found between IMA, D-IMA and albumin. This result was also compatible with literature. Higher IMA, D-IMA levels in prediabetic group suggest that prediabetic patients have higher risk than control group when oxidative stress factors and atherosclerotic risk factors are considered. Our study was the first study to understand the correlation between endogenous non-enzymatic antioxidant total bilirubin and oxidant marker ischemia-modified albumin. Further studies are needed to understand these mechanisms.