Tarımsal kooperatiflerde finanasman sorunu ve kooperatifler bankası
  1. Tez No: 51445
  2. Yazar: FİLİZ AFŞİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YILMAZ ÜRPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu çalışmada, öncelikle tarımsal kooperatiflerin tanımı ve kuruluş nedenlerine değinildikten sonra, tarımsal kooperatiflerin ilkeleri üzerinde durulmuştur. Tarım kooperatiflerinin en önemli sorunu olan, finansman konusuna değinilerek, çözüm olarak görülen kooperatifler bankasının demokratik bir yapıda olması ve kooperatif şeklinde kurulmasının gerekliliği ortaya konmuştur. Yine bu çalışmada; tarımsal kooperatiflerin finansmanını karşılamak amacıyla, kooperatifler bankasını kuran Avrupa ülkelerinden örnekler verilerek Türkiye için uygulanabilir Tarımsal Kooperatifler Bankası Modeli oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, firstly, definition and principles of agricultural cooperatives and reasons of establish of them studied. Finance was examined as the most important problems of agricultural cooperatives so, cooperative banks and its democratic structure shown as the solution. of problem. Of course during the establish of a cooperative banks, same principles of agricultural cooperative establish have to be validity. Also in this study, to find a solution to the finance problems of agricultural cooperatives, tried to improve a model for Turkey by giving samples from european countries that was establihed cooperative banks before.