Esnekleşme ve Türkiye'de 1475 sayılı iş kanunu çerçevesinde kısmi çalışmanın uygulanabilirliği
- Tez No: 51446
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Esneklik tarif edildiğinde işçiler genellikle işsizlik sorununun çözülebileceğini, daha az çalışma ile aynı ücretin alınacağını ve aynı refah durumunun korunacağını anlarlar. Bununla birlikte işverenler esnekliğe işçilerden ayrı bir şekilde bakarlar. İşverenlere göre esneklik değişen dünya ve globalleşen bir endüstri yapısı içinde rekabet koşullarına uyumu ve mevcut durumu korumadır. 21. yy.'da Türkiye'nin ekonomik bir entegrasyon olan AT'de başarılı olabilmesi için birinci koşul rekabet gücünü arttırmasıdır. Bu durumlara bağlı olarak esnek çalışma biçimleri Avrupa Ülkeleri ve gelişmiş ülkeler de olduğu gibi kullanılmalıdır. Esnek çalışma biçimleri ile ilgili hukuki düzenlemeler yapılmasına ihtiyaç vardır. Ancak, hala hukuki düzenleme ülkemizde mevcut değildir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT When The Flexibility is mentioned, the workers generally understand that the problem of unemployment will be solved; same wages will be obtained by working less and the current welfare situation will be netained. However the employers perceive the flexibility in different ways than of their employers. According to employers, flexibility is keeping and adapting the conditions of competition in a changing world enviorement and the structure of an industry which is becoming global. In the 21 st century, the first requirement to* be succesful, is to increase competition power of Turkey in integration such as. an economic EC. Due to the fact that flex working forms must be used in Turkey such as the Europe Cauntries and developed coutries. The arrangement of law about flex working forms need to legislate but there is no still arrangements.