İngiliz gazetelerinde yayınlanan karikatürlerin perspektifinden İkinci Dünya Savaşı (1944-1945)
World War II on perspective of caricatures that published in english newspapers (1944-1945)
- Tez No: 514463
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, İngiliz gazetelerinin 1944 ve 1945 yıllarında yayımlanan sayılarının, İkinci Dünya Savaşı hakkında cephelerden, radyolardan ve yerel, yabancı haber ajanslardan gelen haberler ve karikatürler incelenecektir. Kamuoyu oluşturma gücüne sahip söz konusu gazeteler arasındaki savaşa yaklaşım ve savaşı değerlendirme konusunda benzerlik ve farklılıklar ortaya konmaya çalışılacaktır. Temelde savaşın sonlarına doğru İngiliz basınının savaş karşısındaki tutumunun inceleneceği bu çalışmada, kamuoyunu yönlendirme gücüne sahip basının kendi içinde varsa yaşadığı çatışmalar da ortaya konarak, özelde İngiliz basını genelde ise basının önemli olaylar karşısındaki rolüne dair tespitler paylaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, news and caricatures from British newspapers published in 1944 and 1945 about the Second World War, from the fronts, from the radios and from local, foreign news agencies, will be examined. Similarities and differences will be tried to be found in the approach to war and the consideration of war between the respective newspapers, which have the power to create public opinion. In this study, which is mainly aimed at examining the attitude of the British press towards the war towards the end of the war, the conflicts that the media with the power of guiding the public have had in their own will be revealed and the determinations will be shared about the British press in particular and the role of press in the face of important events in general.