Kimyasal yöntemle konjüge linoleik asit üretimi ve saflaştırılması
Conjugated linoleic acid production with chemical methods and purification
- Tez No: 514503
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ERİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Konjüge linoleik asit (KLA), kimyasal olarak linoleik asitin alkali izomerizasyonu ile üretilir. Bu ticari sentez, toplam KLA içeriğini maksimize etmeye odaklanmıştır; ancak tüm KLA izomerleri sağlık açısından faydalı olmayıp sadece bazı KLA izomerleri sağlığın korunması açısından yararlıdır. Bu çalışmanın ilk amacı aspir yağından KLA izomerlerinin üretiminde sıcaklık ve zamanın etkisini ortaya koymaktır. Bu amaçla KLA üretimi farklı sıcaklıklarda (80-240°C) ve farklı zaman aralıklarında (1-10 saat) gerçekleştirilmiştir. Alkali izomerizasyon ile optimum koşullar (faydalı izomerler için) altında (8 saat-240°C) %87,8'lik bir dönüşüm sağlandı ve %40,96 10trans-12cis, %40,37 9cis-11trans ve %6,35 istenmeyen KLA izomerleri elde edildi. Bu çalışmanın ikinci amacı sıcaklık ve farklı çözücülerin KLA izomerlerinin saflaştırılması üzerindeki etkisini belirlemek olup bu amaçla farklı çözücüler (aseton, hekzan, metanol ve petrol eter) içeren KLA çözeltileri çeşitli sıcaklıklarda (0 ila -85°C) kristalize edilmiş ve en yüksek KLA konsantrelerinin (%94), %38,1'lik bir verimle çözücü olarak aseton kullanılarak -55°C'de elde edilmesine karşın, en yüksek verimin (%89,6) %88,1'lik bir saflıkla -85°C'de petrol eteri kullanılarak elde edildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Conjugated linoleic acid (CLA) is chemically produced from linoleic acid by alkali isomerization. This commercial synthesis has focused on maximizing the total CLA content; however, not all CLA isomers are useful for maintaining health since only some CLA isomers are natural and functional components. The first objective of this study was to reveal the effect of temperature and time on the production of CLA isomers from safflower oil. For this purpose, CLA production was conducted at different temperatures (80-240°C) and over different time durations (1-10 h). Alkali isomerization gave a total conversion of 87.8% in the optimum conditions of 240°C for 8 h (for maximum beneficial isomers), and produced 40.96% 10trans-12cis, 40.37% 9cis-11trans, and 6.35% undesirable CLA isomers. The second aim of this study was to determine the effect of temperature and solvents on the purification of CLA isomers. To achieve this, CLA solutions containing different solvents (acetone, hexane, methanol and petroleum ether) were crystallized at several temperatures (0 to -85 °C). It was determined that although the highest CLA concentrates (94%) were obtained at -55°C using acetone as the solvent with a yield of 38.1%, the highest yield (89.6%) was determined using petroleum ether at -85°C with a purity of 88.1%.