Birinci basamak tanı ve tedavi rehberlerinin değerlendirilmesi
Quality assessment of primary care guidelines
  1. Tez No: 514502
  2. Yazar: AYLİN BAYDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ AKKUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
AMAÇ: Tanı ve tedavi rehberleri, spesifik bir hastalıkla ilgili olarak, bir tıbbi kararı vermede doktor ve hastaya yardımcı olan sistematik olarak geliştirilmiş uygun, kabul edilebilir sağlık bakımı yaklaşımlarını içeren bildirimlerdir. Son zamanlarda tüm dünyada rehberler giderek önem kazanmışlardır, bu konuda çalışan ulusal ve uluslararası kuruluşların sayısı giderek artmaktadır. Bu çalışmada, ülkemizde birinci basamak hekimlerinin kullanımına sunulan birinci basamak tanı ve tedavi rehberlerini AGREE kriterlerine göre değerlendirdik. Amacımız kanıta dayalı tanı ve tedavi rehberlerinin geliştirilmesine ve sağlık hizmetinin kalitesinin arttırılmasına katkıda bulunmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı 'Birinci Basamağa Yönelik Tanı ve Tedavi Rehberleri' nin kalitesinin değerlendirilmesinin amaçlandığı bu çalışmada rehber kitapçığından çeşitli hastalıklarla ilgili 14 başlık seçildi. Bu seçimi yaparken 'Ulusal Hastalık Yükü Çalışması'ndan yararlanıldı. Değerlendirme için AGREE Ölçeği kullanıldı, çalışmaya başlamadan önce AGREE Araştırma Vakfının öngördüğü prosedüre uygun olarak ölçek Türkçeye çevrildi. Seçilen rehberler dört değerlendirici tarafından değerlendirildi. BULGULAR: Seçilen 14 rehberin AGREE Ölçeği'nde bulunan alanlardan aldıkları puanların ortalamaları; kapsam ve amaç için %87.9, paydaş katılımı için %62.2, geliştirmede özen için %51.2, netlik ve sunum için % 66.4, uygulanabilirlik için %57.2 ve editöryel bağımsızlık için %54.5 olarak hesaplanmıştır. Ondört rehberin altısı, en düşük alan puanını geliştirmede özen alanında, iki rehber, editöryel bağımsızlık alanında, iki rehber uygulanabilirlik alanında, bir rehber hem uygulanabilirlik, hem editöryel bağımsızlık alanlarında, bir rehber hem geliştirmede özen, hem uygulanabilirlik alanlarında ve bir rehber de hem geliştirmede özen, hem editöryel bağımsızlık alanlarında almışlardır. SONUÇ: Kanıta dayalı tıp uygulamalarının ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilen tanı ve tedavi rehberleri ile ilgili çalışmalar ülkemizde yeterli seviyede olmasa da, birinci basamak tanı ve tedavi rehberlerinin oluşturulması bu konuda atılan olumlu adımlardan birisidir. Ancak rehberlerin etkinliğinin ve sürekliliğinin sağlanması için daha ileri çalışmalar yapılmalı ve rehberlerin geliştirilmesinin ve kullanımının yaygınlaştırılması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Clinical practice guidelines are, systematically developed statements to assist practitioner and patient decisions about appropriate health care for specific clinical circumstances. Recently, clinical practice guidelines have become increasingly popular all over the world. The number of the national and international organizations that have been laboring about guidelines has been rising. In this study, the clinical practice guidelines for primary care were evaluated according to the AGREE criteria. The aim of this study was to contribute to develop evidence based guidelines and improve the quality of health care. MATERIAL AND METHOD: In this study 14 topics among the various disorders that the booklet of 'The Ministry of Health, Clinical Practice Guidelines for Primary care' include were selected, to asses the quality. 'Turkey Burden of Disease Study 2004' was used for the selection of the topics and AGREE Instrument for the evaluation. AGREE Instrument has been translated to Turkish according to the procedure that The AGREE Research Trust defined before the assessment. The guidelines were evaluated by four appraisers. RESULTS: The mean scores of the domains of the 14 guidelines were; Scope and purpose; %87.9, stakeholder involvement; %62.2, rigour of development; %51.2, clarity and presentation; %66.4, applicability; %57.2 and editorial independency; %54.5. The six of the fourteen guidelines had the lowest score from the domain of rigour of development, two guidelines, from applicability, two guidelines from editorial independence, one guideline from both applicability and editorial independence, one guideline, from both rigour of development and applicability and one guideline, from both rigour of development and editorial independence. CONCLUSIONS: Clinical practice guidelines are accepted as inseparable part of evidence based medicine. Although there is no enough studies about guidelines in our country, developing the clinical practice guidelines for primary care is one of the favorable attempts. However, there should be further steps to provide the efficiency and continuity and to develop and generalize the application of guidelines.