Removal of heavy metal ions from aqueous solutions by chemically modified biosorbents
Kimyasal olarak modifiye edilmiş biyosorbentler ile ağır metal iyonlarının sulu çözeltilerden uzaklaştırılması
  1. Tez No: 514504
  2. Yazar: ONUR UZUNKAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSELİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kurşun ve kadmiyum iyonlarının tekli ve ikili adsorpsiyonunu inceleyen bu çalışmada biyosorbent olarak zeytin küspesi kullanılmıştır. Çeşitli kimyasallar arasından nitrik asit ile yapılan modifikasyon işlemi en iyi sonucu vermiştir. Kesikli deneyler ham (R-OP) ve nitrik asit ile modifiye edilmiş zeytin küspesi (N-OP) ile gerçekleştirilmiş, proses parametreleri değerlendirilmiştir. N-OP üzerine kurşun ve kadmiyum iyonlarının ikili adsorpsiyonu, bu iyonların başlangıç konsantrasyon oranları değiştirilerek çalışılmıştır. Desorpsiyon çalışması ile N-OP'nin yenilenebilir özellikleri desteklenmiştir. Sıcaklık çalışması adsorpsiyon işleminin elverişli ve kendiliğinden gerçekleşir olduğunu göstermiştir. ATR-FTIR, SEM ve BET analizleri ile adsorbent karakterizasyonu gerçekleştirilmiş, yüzey yükü ve kimyasal içerik point of zero charge ölçümü ve Van Soest analizi ile belirlenmiştir. Yüzey fonksiyonel grupları Boehm titrasyonu ile tayin edilmiştir. Kinetik çalışmalar ile kurşun ve kadmiyum iyonlarının sahte ikinci mertebe modelini takip ettiği anlaşılmıştır. Nitrik asit modifikasyonu sonrası 1 g/L N-OP yüklemesi ile kurşun tutulumu pH 5,5'te 33 mg/g'dan 64 mg/g'a, kadmiyum tutulumu ise pH 6'da 8 mg/g'dan 20,5 mg/g'a yükselmiştir. R-OP ve N-OP üzerine kurşun adsorpsiyonunda sırasıyla Redlich-Peterson ve Langmuir izoterm modelleri en iyi uyumu gösteren modeller olmuştur. Kadmiyum adsorpsiyonu ise R-OP ve N-OP için sırasıyla Langmuir-Freundlich ve Radke-Prausnitz izoterm modelleri ile örtüşmüştür. İkili adsorpsiyon çalışmasında kurşun tutulumunun üstünlüğü gözlenmiştir. İkili iyon karışımındaki bire bir kurşun ve kadmiyum başlangıç konsantrasyon oranı için Radke-Prausnitz ve Freundlich uyarlama modeli, kadmiyum konsantrasyonunun sabit tutulup kurşun konsantrasyonunun değiştirildiği ikili sistemlerde ise Dubinin-Radushkevich ve Freundlich uyarlama modeli en iyi uyumu sağlayan modeller olmuştur.
Özet (Çeviri)
Present study deals with the evaluation of single and binary adsorption of lead and cadmium ions from their aqueous solutions using olive pomace as a biosorbent. Olive pomace was modified with several chemicals and best results were obtained by nitric acid modification. Batch-wise experiments were conducted with raw (R-OP) and nitric acid modified olive pomace (N-OP). Process parameters were investigated. Binary adsorption of lead and cadmium ions onto N-OP was studied varying the initial heavy metal ion concentration ratios. Regenerative and reusable properties of N-OP were confirmed by consecutive adsorption-desorption cycles. Temperature study indicated that the adsorption process is feasible and spontaneous. Adsorbent characterization was accomplished by ATR-FTIR, SEM, and BET analyses. Surface charge and chemical content of adsorbents were determined by point of zero charge measurement and Van Soest method. Surface functional groups were characterized by Boehm titration method. Kinetic study revealed that lead and cadmium adsorption followed a pseudo-second-order model. Lead and cadmium uptake were enhanced by nitric acid modification from 33 mg/g to 64 mg/g and 8 mg/g to 20.5 mg/g, respectively, using 1 g/L N-OP at the optimum pH of 5.5 for lead ions and that of 6 for cadmium ions. Redlich-Peterson and Langmuir isotherms were the best fitting models for lead adsorption onto R-OP and N-OP, respectively. However, Langmuir-Freundlich and Radke-Prausnitz models were superior in cadmium adsorption onto R-OP and N-OP, respectively. The prevalence of lead adsorption was specified by the binary system investigation. A modified version of Radke-Prausnitz and Freundlich models showed the best fitting for concomitant presence of lead and cadmium ions in binary mixture, whereas a modified version of Dubinin-Raduskevich and Freundlich models showed the best fitting for constant background concentration of cadmium ion systems.