Türkiye'de ihracatın finansmanı ve Türk Eximbank
  1. Tez No: 51454
  2. Yazar: SERDAR YETKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NÜVİT OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Gelişmekte olan ülkelerde ihracatı arttırmak için en büyük sorunun finansman sorunu olduğu tartışmasız bir gerçektir. Bu gerçekten hareketle ülkemizde ihracatın finanse edilmesi, çağdaş finansman tekniklerinin ihracatçılarımız tarafından bilinmesi son derece önemlidir. Ülkemizde ihracatın finansmanında ihracatçılarımıza olduğu kadar Devletimize de büyük görevler düşüyor. İhracat için kulandırılan kredilerde, teşviklerde ve yardımlarda bürokrasinin azaltılması, özel finans kurumlan aracılığıyla gerçekleştirilen diğer finansman tekniklerinde sağlanacak kolaylıklar hep ihracatımızı arttırmaya yönelik çözümler olacaktır. Bu çalışmamızda Türkiye'de ihracat kredi ve kredi sigortası programlarıyla 1987'den itibaren ihracatın lokomotifi olmuş Türk Eximbank'in yeterli kaynak sağlanarak (yıldan yıla bu kaynağın arttırılarak daha da gelişmesi isteğiyle) Türkiye'de ihracatın finansmanına katkılarını anlatmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It's an undiscusable reality that financial problem is the greatest problem in order to improve export in developing countries. For this reason it's very important for exporters to learn contemporary financial methods and haw to finance the exporting system of our country. Both exportes and our government have got important responsibilities. Credits, encouragement credits, decreasing bureaucracy, the facility of financial techniques provided by the other privite financial companies are the solutions of the improvement of exporting. With our experiment, we tried to explain the suppart of Iiximbank in order to finance the exporting in Turkey with its exporting credits, and exporting insurance as being the great supparter since 1987. (By wishing this sources getting increased gradually every year.)