Stres faktörleri ile stresle başa çıkma arasındaki ilişkinin kişilik tipine göre incelenmesi: Ankara itfaiyesi çalışanları üzerine bir uygulama
Investigation of the relationship between stress factors and coping with stress according to personality type: An application on ankara fire department employees
- Tez No: 514533
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GÖZDE GÖZÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Stres uzun yıllardan bu yana insan hayatını etkileyecek bir yer edinmiştir. Araştırmacılar stresin fizyolojik, sosyolojik ve ruhsal olarak sonuçları olduğunu ileri sürmektedirler. Günümüzde çalışan bireylerin yoğun bir şekilde strese maruz kaldıkları görülmektedir. İnsan yaşamındaki sürekli değişen ekonomi, sosyal ve toplumsal faktörler stres düzeyini daha da artırmaktadır. Bu durumun en aza indirgenebilmesi için stres yönetiminin iyi bilinmesi ve uygulanabilmesi gerekmektedir. Kişilik, bireyin kendine özgü davranış, tutum, vasıf, konuşma tarzı, iç ve dış dünyasıyla iletişim şeklini içeren bir kavram olarak tanımlanmaktadır. Stres ve kişilik arasındaki ilişki oldukça önemlidir. Her bireyin farklı bir kişiliği olduğu gibi her bireye etki eden stres faktörleri de farklı olmaktadır. Yapılan birçok araştırmada kişilik ile stres arasındaki ilişki açıklanmaya çalışılmış olup, stres yönetiminin farklı kişiliklerdeki etkileri ölçülmek istenilmiştir. Araştırmanın genel amacı; çalışan bireylerin stres faktörleri ve stres yönetiminin kişilik yapısı ile ilişkisini incelemektir. Bu araştırmada, kapsamlı literatür taraması ve Ankara İtfaiyesi merkez istasyonunda çalışan personeller ile yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Yapılan anketlerde çalışan personellerin kişilikleri ile stres düzeyi arasındaki ilişki, stres sonuçları ve stres ile baş etmede izledikleri yol ve bakış açıları hakkında bilgi edinilmek amaçlanmıştır. Araştırmada anket yardımıyla toplanan veriler için SPSS 22.0 istatistiksel analiz programı kullanılmıştır. Araştırmada;“Bağımsız Örneklem t Testi”“Faktör Analizi”ve“Korelasyon Analizi”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgularda istatistiksel bir fark olmasa da A ve B kişilik tipine sahip olan itfaiye çalışanlarının stres kaynaklarında farklılık olduğu ve bu stres kaynakları ile başa çıkmada farklı yöntemler uyguladıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Stress has been an important place in human life since many years. Researchers claim that stress is the reaction of physiological, sociological and spiritual. It is seen that today's working people are exposed to intense stress. The ever-changing economic, social and social factors in human life increase the stress level even more. In order to minimize this situation, stress management needs to be well known and applied. Personality is defined as a concept that includes individual behavior, attitude, qualification, style of speech, communication with inner and outer world. So, the relationship between stress and personality is very important. As each individual has a different personality, stress factors that affect each individual are also different. In many researches, the relationship between personality and stress has been tried to be explained and it has been desired to measure the effects of stress and stress management on different personalities. The general purpose of the study is to examine the relationship between the stress factors of the working individuals and the personality structure of stress management. In this research, a comprehensive literature search and a face-to-face questionnaire survey was conducted with the staff who work at Ankara Fire Station central station. In the questionnaire it is aimed to get information about the relationship between the personalities of the staff and their stress level, the results of stress and the ways of coping with stress. SPSS 22.0 statistical analysis program was used for the data collected by the questionnaire in the research. In the study;“Independent Sample t Test”“Factor Analysis”and“Correlation Analysis”were used.