Bazı bitkisel kökenli insektisitlerin Anagyrus Pseudococcı ( Gırault ) ( Hymenoptera: Encyrtıdae ) üzerine yan etkilerinin belirlenmesi
- Tez No: 514542
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER DURMUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
(Girault) (Hymenoptera: Encyrtidae)] turunçgilve bağ alanlarında zarar oluşturan unlubitin önemli parazitoitlerinden birisidir. Bu çalışmada bitkisel kökenli bazı preparatların sahip olduğu olumlu özelliklerini koruyarak, önceki formülasyonlarına göre olumsuz özelliklerin azaltılması amacıyla geliştirilen nano formülasyonlu preparatlar ile klasik formülasyonlu preparatlar ve ticari preparatların Anagyrus pseudococci'ye yan etkileri belirlenmiştir. Çalışma kapsamında, neem ve çay ağacı ekstraktlarının klasik ve nano formülasyonlu preparatlar ve ticari preparatların Anagyrus pseudococcierginlerine ve parazitleme oranı üzerine yan etkileri araştırılmıştır. Çalışmada elde edilen verilere göre, bir ticari preparat dışında bütün bitkisel kökenli preparatların Anagyrus pseudococci ergin bireylerine karşı yanetki sınıf değerleri zararsız olarak bulunmuştur. Fakat bütün bitkisel kökenli preparatların, Anagyrus pseudococci'nin parazitleme oranına etkisi açısından orta derecede zararlı sınıfında yer aldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
[Anagyrus pseudococci(Girault) (Hymenoptera: Encyrtidae)] is one of the major parasitoids of mealybug that cause damage in the citrus and vineyard.In this study, while preserving the positive properties of certain herbal preparations, with nano-formulated preparations developed to reduce adverse effects according to previous formulationsside effects of the commercial formulations and commercial preparations against Anagyrus pseudococcihave been determined.In the study, side effects of neem and tea tree extracts on classical and nano-formulated preparations and commercial preparations toAnagyrus pseudococciadults and parasitization rate were investigated.According to the data obtained in the study, the adverse effect class values against all Anagyrus pseudococciadult individuals of all herbal preparations other than a commercial preparation were found harmless.However, all herbal preparations were found to be in the middle-harmful class in terms of their effect on the parasitization rate of Anagyrus pseudococci.