Aygıt ağacı yazılımlarının model güdümlü geliştirilmesi
Model-driven development of device tree software
  1. Tez No: 514553
  2. Yazar: SADIK ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GEYLANİ KARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Donanım bilgisi ve yapılandırmasını içeren Aygıt Ağacı (DT) dosyaları çeşitli gömülü platformlar için işletim sistemlerinin derlenmesi sırasında kullanılırlar. DT'ler, bir gömülü sistem donanımı içindeki fiziksel aygıtların ve çevre birimlerinin açıklamasını düğüm özellikleri ile sağlar. Bununla birlikte, yazılım geliştiricileri çoğunlukla bilinen genel amaçlı programlama dillerinden farklı bir yapıya sahip olan DT kaynak dosyalarının metin tabanlı sözdizimi nedeniyle bu tür uygulamaları geliştirmede zorluk çekmektedirler. Ayrıca, geliştiriciler, bu tip DT dosyalarını hazırlamak için farklı mikroişlemcilere özgü donanımları bilmesi gerekmektedir. Bu eksiklikleri ve mevcut DT yazılım geliştirme süreçlerinin zorluklarını ortadan kaldırma amacıyla, bu tezde farklı gömülü sistem platformları için DT yazılımının otomatik oluşturulmasını ve yapılandırılmasını sağlayan model-güdümlü bir yazılım geliştirme yöntemi sunulmaktadır. Ayrıca, önerilen yöntemin uygulanması için projedeki tüm destekleyici görsel modelleme ve otomatik kod oluşturma araçlarını içeren DSML4DT adlı bir alana özgü modelleme dili geliştirilmiştir. Değerlendirme için bir gömülü sistem cihazı kullanılmıştır. Karşılaştırmalı değerlendirme sonuçları, DT yazılımının bu dili kullanarak gerekli kodun önemli bir miktarını otomatik olarak sağlayabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Device Tree (DT) files, which include hardware information and configuration, are used during the compilation of operating systems for various embedded platforms. DTs provide description of physical devices and peripherals inside an embedded system hardware with node specifications. However, software developers mostly have difficulties in developing such applications due to text-based syntax of DT source files which has a different structure from the well-known general purpose programming languages. Furthermore, the developer needs to be familiar with the hardware which is specific for each different microprocessor to prepare such DT files. In order to eliminate these deficiencies and difficulties of current DT software development processes, a model-driven software development methodology in which automatic generation and configuration of DT software for different embedded system platforms is provided in this thesis. Also, a domain-specific modeling language, called DSML4DT, is developed with including all supporting visual modeling and automatic code generation tools for the application of the proposed methodology. An embedded system device is used for evaluation. The comparative evaluation results showed that DT software can automatically provide a significant amount of the required code using DSML4DT.