An Experimental study on the significance of student interest in reading comprehension through authentic texts
  1. Tez No: 51456
  2. Yazar: MUAMMER SİVRİKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. F. HÜLYA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
11 ÖZET Bu çalışma özgün metinlerle (temel görevi hedef dilde mesaj iletmek olan ve o dili öğretmek olmayan metinler) yabancı dilde okuma anlama becerisinin geliştirilmesi için“öğrenci ilgileri”nin önemi üzerinde yoğunlaşmıştır. Çalışma Anadolu Üniversitesi, Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği B ölümü 'nde gerçekleşmiştir. Araştırmaya katılan denekler ilgili programın birinci sınıfına devam eden“Upper-intermediate”ya da“Lower- advanced”İngilizce bilgisi düzeyli öğrencilerden rassal olarak seçilmiştir. Araştırma kontrol ve deney grupları olmak üzere iki grup üzerinde gerçekleşmiştir. Kontrol Grubu' nda 26 ve Deney Grubu' da 23 öğrenci Öğretimde yeralmıştır. Araştırmanın Öğretim öncesi aşamasında her iki grubun üyelerine okumaya ilgi duydukları metin türlerini belirlemeyi amaçlayan bir anket verilmiştir. Öğrencilerin ne kadar cok ve ne kadar az sıklıklarla okudukları ya da okumaya ilgi duydukları metin türlerini belirledikten sonra öğrencilere özgün metinleri okuyup anlayabilmedeki mevcut düzeylerini ölçmek amacıyla bir öntest verildi. Testteki metinler İngilizce dergi ve gazetelerden alınmış özgün metinlerdir. Her metin, bireylerin“yazılı metinlerden sonuç çıkarabilme”becerisini ölçmeyi amaçlamıştır. Öntest uygulamasının ardından öğretime başlandı.Ill Deney Grubu öğrencileri ilgi duydukları konuları içeren özgün metinlerle okuma anlama yaparken Kontrol Grubu öğrencileri de ilgi duymadıkları konuları içeren özgün metinler üzerinde çalıştı. Metinler anket sonuçlarına göre seçildi ve öğrencilerin metinlerden çıkarsama yapmalarına yönelik alıştırmalar şeklinde geliştirildi. Sekiz saatlik bir öğretim sürecinden sonra her iki grubun öğrencilerine sontest uygulandı. Test sonuçları istatistiksel olarak incelendi ve analizleri yapıldı, istatistiksel sonuçlar Deney Grubu' ndaki öğrencilerin öğretim süreci boyunca ilgili beceri öğretiminde önemli derecede bir gelişme kaydettiklerini oysa Kontrol Grubu öğrencilerinin ise kaydadeğer bir ilerlemede bulunamadıklarını göstermiştir. Sonuç olarak yabancı dilde okuma anlamada öğrenci ilgilerinin önemli bir unsur olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study concentrates on the significance of students' interst in foreign language reading comprehension through the use of authentic texts- the texts in the target language basic function of which is to convey massages in the target language, not to teach language-. It was conducted on Turkish students of EFL studying at Anadolu University, English Language Teachers Training Department of Education Faculty. The participants of the study were randomly selected from the first year class students with upperintermediate or lower-advanced levels of English. The subjects constituted the goups of control and experimental for the study. In the control group 26 subjects and in the experimental group 23 subjects took part in the study. Prior to the instruction stage of the researh subjects in groups were given a questionnaire which aimed at determining the types of the text that they were interested in reading. Having determined the text types that the students most frequently and least frequently read or they were interested in, they received a test which was developed so as to test their existing level of comprehending an originalreading text in English before the instruction. The texts in the test were extracted from authentic reading materials, magazines and newspapers. Each text aimed at testing the individuals' ability of drawing inferences from a printed text. Following the pre-test the instruction started. The experimental group subjects were presented authentic texts with the topics in which they were interested while the control group subjects were given the texts in which they were not interested. The texts were selected and developed according to the questionnaire result. After an eight hour period of instruction in the both groups the subjects were given the same test as a post-test. The test results were examined and analyzed statistically. The statistical results revealed that the subjects in the experimental group made significant progress whereas the control group subjects did not make a remarkable progress throughout the instruction. As a result, it is concluded that students' interest is an important factor in foreign language reading.