An Evaluation of the communicative success of Turkish EFL learners in utilizing politeness strategies in requests
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin İngilizce'deki ricalarda kibarlık stratejilerini kullanmalarındaki iletişimsel başarılarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 51457
  2. Yazar: İHSAN İRMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZULAL BALPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
II ÖZET Bu çalışma İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin İngilizce'de ricalardaki kibarlık stratejilerini kullanmalarındaki iletişimsel başarılarını incelemektedir. Türk öğrencilerin bu alandaki başarılarına karar verebilmek için, İngilizce'deki ricalarda kullandıkları kibarlık stratejileri ana dili İngilizce olan kişilerin kullanımlarıyla karşılaştırılmıştır. Bu çalışmaya katılanlar İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen 50 Türk öğrencisi ve ana dili İngilizce olan 13 kişidir. Çalışmaya katılanlar 5 farklı statü ve yaş değişkenini gösterendi) daha yaşlı ve daha yüksek bir statüye sahip (ii) daha genç ve daha yüksek bir statüye sahip (iii).daha yaşlı ve daha düşük bir statüye sahip (iv). daha genç ve daha düşük bir statüye sahip (v) aynı yaş ve statüye sahip kişilerden birşey rica etmeyi gerektiren durumlarda kullanılan kibarlık stratejilerinin uygun olup olmadığını belirlemek durumundadırlar. İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerinin başarı ya da başarısızlıklarıyla ilgili sonuçlara varmak için 3 tür veri gerekmiştir: (1). Türkçe Veri Tabanı, anadili Türkçe olan deneklerin Türkçedeki ricalarda kullanılan kibarlık stratejilerini ortaya koyan cevaplarıyla oluşmuştur. (2). İngilizce Veri Tabanı, anadili İngilizce olan kişilerin İngilizcedeki ricalarda kullanılan kibarlık stratejilerini ortaya koyan cevaplarıyla oluşmuştur. (3). Deneysel İngilizce Veri Gurubu, İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerinin İngilizcedeki ricalarda kullandıkları kibarlık stratejileriyle oluşmuştur. Bu çalışmanın sonuçları, İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerinin İngilizce'deki ricalarda pozitif ve negatif kibarlık stratejilerinin kullanımında başarılı olduklarını, ama dolaysız ve dolaylı kibarlık stratejilerinin kullanımında başarısız olduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT This study investigates the communicative success of Turkish EFL learners in using politeness strategies in requests in English. In order to determine the success of Turkish EFL learners, their usage of the politeness strategies in requests in English was compared to those preferred by native speakers of English. Participants in this study were 50 Turkish EFL learners and 13 native speakers of English. Their task was to choose appropriate politeness strategies in five socially differentiated situations. The situations included requesting something from someone who is (i) older and having higher status, (ii) younger and having higher status, (Hi) older and having lower status, (iv) younger and having lower status, and (v) at the same age and having the same status. In order to draw conclusions about the success or failure of Turkish EFL learners' use of politeness strategies in requests in English, three types of data were needed. (1) Turkish LI Baseline Data formed by the responses of Turkish native speakers revealing politeness strategies used in requests in Turkish, (2) English LI Baseline Data formed by the responses of native speakers of English revealing politeness strategies used in requests in English, and (3) EFL Experimental Data formed by the responses of Turkish EFL learners revealing the use of politeness strategies in requests in English by Turkish EFL learners. The findings of the study indicated that Turkish EFL learners were successful in the use of positive and negative politeness strategies, but they were not successful in the use of direct and indirect politeness strategies.