Turizmde pazarlama iletişimi
- Tez No: 51455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK GÜRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İletişim Bilimleri, Tourism, Communication Sciences
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde Turizm artık döviz girdisi olmaktan öte toplumlar arası kültür hareketlerim, gelişimi ve değişimi de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle Turizm kavramı ile birlikte Turizmin hedef kitlesi, bu kitlenin karar alma süreci, turizmde pazarlama iletişimi metodları incelemeye ve geliştirilmeye başlamıştır. Turizmin dağıtım kanalları seyehat acentalarını, tur operatörlerini de kapsamaktadır. Seyehat acentalarından hedef kitleye çeşitli medyalar aracılığı ile ulaşan tatil kavramım ürün olarak algılamak ve pazarlama iletişimi modelini de buna uygun bir şekilde geliştirmek gerekir. Turizm olayında, ülke imajı en önemli unsurlardan biridir. Ancak; ülke imajının oluşturulması amacıyla yapılacak olan pazarlama ve tanıtım etkinliklerini yalnızca resmi turizm örgütlerinden beklememek, özel kurum ve kuruluşları bu konuda araştırmaya ve çalışmaya motive etmek gerekmektedir. Bu nedenle metodoloji haline getirilen her turizm pazarlama iletişimi modeli, ülkelere yeni bir bakış açısı sunarken güçlü geri besleme olayını da kısa sürede elde etmeyi sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tourism is very new subject in social sciences area. So firstly we must research, the meaning of tourism and the tourist. After that; how can we develop a good plan for sailing our hotels or the other touristic product. According to scientific methods its so involvement the marketing and also marketing communication. For tourism studies. This thesis includes, target group for tourism this group's qualifications, to make decision for buying a holiday. Why people do go to holiday ? What kind of psicological factors effect to make decision ? On the other hand; marketing is to develop a good marketing communication plans for giving a good marketing communication plans for giving a good image to the target group. How can we successful for developping tourism marketing communication and how does it useful for saving and publicity of our country image. Travel agencies and tour operates must work for marketing of their products. And so they can use some different methods for marketing communication also.