Boğaziçi kıyı yapıları: Tarihsel biçimlenişi çağdaş biçimlenişlerde temel ilkeler önerisi
Bosphorus coastal structures: Historical formation basic principles proposal in contemporary formations
- Tez No: 514564
- Danışmanlar: PROF. BEHÇET ÜNSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Boğaziçi, İstanbul ve Türkiye'de mimari biçimleniş ve mekansal kurgu açısından çok önemli bir yer tutmaktadır. Boğaziçi'nde mekansal kurgu ve mimari biçimlenişler bina ölçeğinden, kentsel mekan ölçeğine kadar özgün ve yerel özellikler taşımaktadır. Bu tez çalışması kapsamında Boğaziçi ve Boğaziçi'ndeki mekansal kurgu, kentsel mekanlar olarak meydanlar, caddeler ve sokaklar; mimari biçimlenişler olarak ise, saraylar, kasırlar, yalılar, köşkler, camiler ve bahçeler olarak detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu inceleme sonrasında belirlenen özgün özellikler temel alınarak yeni tasarlanacak yapılar ve mekanlar için çağdaş biçimlenmelere ilkeler önerisi getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bosphourus has a great importance not only for İstanbul but also for all the country. Spatial and architectural forms in Bosphourus is unique in character according to urban and architectural scale. In this study, Bosphourus and spatial characteristics of it is examined and studied in detail as streets, squares, palaces, mensions and waterside mensions(kasır ve yalılar), mosques and gardens. According to this examination, unique spatial characteristics are listed and become a base point for some contemporary recommendations. Architectural and urban scale suggestions made in this thesis are a base for newly designed buildings and urban design proposals in future.